ONLINE | Czwartkowe spotkania ze sztuką

Gościem Spotkań będzie kurator i komisarz wystaw prezentowanych w galeriach Suwalskiego Ośrodka Kultury, malarz, grafik i fotograf, Andrzej Zujewicz. Porozmawiamy m.in. o tym, jak jego własne poszukiwania twórcze wpływają na dobór artystów prezentowanych w Suwałkach oraz o autoportrecie – szczególnym wyrazie osobowości i wnętrza artysty.

Facebook i YouTube SOK

Gościem kolejnych “Czwartkowych spotkań ze sztuką” będzie artysta plastyk Andrzej Zujewicz. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który swoje życie związał z Suwalszczyzną. Tu mieszka, tworzy i pracuje; uprawia malarstwo, rysunek, grafikę i fotografię. Po studiach zamieszkał w Żubrówce na Suwalszczyźnie. Pracował w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach, obecnie odpowiada za wystawiennictwo w Suwalskim Ośrodku Kultury. Jest założycielem i przewodnikiem działającej od roku 2006 Suwalskiej Grupy Twórczej SGT. W swojej twórczości odnosi się do człowieka. Inspiruje go przyroda – głównie zwierzęta, naturalne zjawiska przyrodnicze, żywioły oraz codzienność, to co powtarzalne, cykliczne, ziemskie lub nieziemskie.

Rozmowa, z uwagi na ograniczenia w działalności instytucji kultury, zostanie udostępniona na kanale YouTube i profilu Facebook Suwalskiego Ośrodka Kultury. Zapraszamy!

Andrzej Zujewicz urodził się w Zabrzu w 1971 roku. W roku 1991 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 1991-1997 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z malarstwa obronił z wyróżnieniem w pracowni prof. Włodzimierza Kunza w 1997 roku. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1999 roku, wyróżnienie w konkursie fotograficznym Images of Europe – Europe Crossing Borders w Holandii w 1996 roku, wyróżnienie na Bielskiej Jesieni biennale malarstwa w 1999 roku, był finalistą konkursu Obraz Roku 2002 i Obraz Roku 2003, organizowanego przez Art & Business, stypendium prezydenta Suwałk w 2005 roku oraz nagrodę Miasta Suwałk za działalność wystawienniczą w roku 2014. Więcej >>

Cykle i serie malarskie: Ptaki, pejzaże, Zwierzęta domowe, Człowiek, Mutanty, Notatnik Osobisty, Hasłoobrazy. Cykle rysunkowe i graficzne: Ptaki, multiplikacje. Cykle i serie fotograficzne: fotomontaże, Śląsk, Wigierskie memento mori, Ślady życia, Rozdroża, Odbicia, Dublofotografie i inne.
Projekty graficzne, ilustracje, dekoracje scenograficzne. Wystawy indywidualne: w Krakowie (1992, 1996, 1997), Suwałkach (1999, 2001, 2004, 2006), Wigrach (2001), Ełku (2003, 2004, 2006), Wierzbie (2008), Wilkasach (2008), Waren (Müritz) w Niemczech (2008), Łomży (2010), Kolonii w Niemczech (2011), Koninie (2011).

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Emisja spotkania z 19.11.2020 r.  
Zdjęcia i montaż: Kamil Jutkiewicz


 

Kategoria: Aktualności, Sztuki wizualne, Wydarzenia nadchodzące