Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy cz. 1

Światowy Dzień Ziemi to coroczna akcja promująca postawy proekologiczne i ideę zrównoważonego rozwoju. Wielkie święto i edukacja poprzez zabawę, m.in. na temat, jak kruchy i cenny jest ekosystem Ziemi. Zgodnie z zasadą”myśl globalnie, działaj lokalnie”, w Suwałkach skupimy się na ważnym dla nas ekosystemie Czarnej Hańczy przepływającej przez miasto i Suwalszczyznę.

23.04.2021
Bulwary nad Czarną Hańczą

Przypadający na 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi to cykliczna akcja promująca postawy proekologiczne; w Polsce obchodzony jest od 1990 roku. Jej organizatorzy chcą uświadomić mieszkańcom świata, jak delikatny i jednocześnie niezbędny dla istnienia człowieka jest ekosystem naszej planety. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest “Działanie na rzecz klimatu”. To hasło ma przypominać, że każdy z nas może dbać o środowisko.

Choć tegoroczny Dzień Ziemi będzie obchodzony raczej cyfrowo, w Suwalskim Ośrodku Kultury wyszliśmy z założenia, że najlepszym sposobem na uświadomienie zagrożeń i budowanie postaw proekologicznych są działania praktyczne i na własnym podwórku. Taka też będzie pierwsza edycja cyklicznego projektu SOK pod nazwą „Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. Dlaczego właśnie Czarna Hańcza? To ona kształtuje naszą miejską przestrzeń i w dużej mierze definiuje turystyczny potencjał regionu. Kto wie, być może to dzięki niej kameduli założyli tu najpierw osadę, wieś, a potem miasto Suwałki.

Nasze przedsięwzięcie zaplanowaliśmy dwuetapowo. Podczas realizacji pierwszej części, w piątek, 23 kwietnia skupimy się na zarybieniu odcinka Czarnej Hańczy przepływającego przez Suwałki. We współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim w Suwałkach wpuścimy do rzeki narybek pstrąga.

Z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń, akcja odbędzie się w ścisłym rygorze sanitarnym. Relację z zarybiania połączoną z artystycznym happeningiem ekologicznym będzie będzie można obejrzeć na stronie SOK, FB oraz na kanale You Tube.

Nie rezygnujemy jednak z Waszego udziału w akcji “Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy”. Wszystkich zakochanych w suwalskiej rzece zapraszamy na kreatywne warsztaty plastyczne on-line. Na naszym kanale Youtube >> znajdziecie cztery filmy, w których nasi instruktorzy pokażą jak domowym sposobem zrobić prostą i niebanalną rybkę. Wybierzcie tę, która najbardziej przypadnie Wam do serca, sfotografujcie się z nią nad rzeką i pochwalcie się nam swoimi zdjęciami, oznaczając je hashtagiem #człowiekirzeka i/lub #świętoczarnejhańczy (pamiętajcie o publicznej widoczności posta). Nie zaszkodzi, jeśli zameldujecie się w lokalizacji Galeria Sztuki Stara Łaźnia.

Wydarzeniu będzie również towarzyszyć familijny konkurs fotograficzny, który ogłosimy 23 kwietnia. Szczegóły podamy w naszych kanałach internetowych.

Autorem logotypu akcji “Człowiek i Rzeka. Święto Czarnej Hańczy” jest Olga Wielogórska, suwalska rzeźbiarka, malarka i graficzka.


 

Kategoria: Archiwum, Dla dzieci