SPOTKANIA Z HISTORIĄ MODY | najlepsze kostiumy w filmach historycznych

Tym razem porozmawiamy o historii mody na wielkim ekranie, czyli kostiumach w filmach historycznych. 

Co odróżnia kostium filmowy od autentycznego ubioru „z epoki”? Co czyni kostium w filmie historycznym dobrym, co zachwycającym, a co fatalnym? Czego filmy historyczne mogą nas nauczyć o historii mody? I na co zwracać uwagę w filmach kostiumowych, jeśli to właśnie historia mody nas interesuje?

17.05.2023, godz. 16.00
Kawiarenka Artystyczna, ul. T. Noniewicza 71, wstęp woln
y

Wykład przeznaczony jest dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat. Udział w zajęciach jest bezpłatny. 

Po wykładzie dla chętnych kontynuacja warsztatów haftu średniowiecznego.

zamów transport door-to-door >>

Ubiór jest doskonałą formą komunikacji wizualnej. Badając sposób ubierania się ludzi w różnych okresach historycznych, możemy dowiedzieć się wiele nie tylko o nich samych jako jednostkach, ale również o społeczeństwie, w jakim żyli. Już Ludwik XIV napisał: „Moda jest zwierciadłem historii. Odzwierciedla bowiem społeczne, ekonomiczne i polityczne przemiany, a nie tylko ludzkie kaprysy.”

Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

17 maja 2023
16:00 — 18:30 (2h 30′)

ul. T. Noniewicza 71

Wszyscy

Link do wydarzenia