Na Styku Kultur – KONCERT FINAŁOWY – „Pieśni żałobne”

Podczas koncertu zaprezentują się uczestnicy warsztatów, zaproszeni śpiewacy ludowi, Anna Szafranowska wraz Józefem Murawskim, zespół Pogranicze z Szypliszk oraz autentyczni śpiewacy i śpiewaczki z regionu Suwalszczyzny.

4.11.2023, godz. 17.00

Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5
bilety 20 zł, Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50% (Dokument upoważniający do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed wejściem na wydarzenie.)

zamów transport door-to-door >>

INFORMACJA o WARSZTATACH>>>

Pieśni jednoczyły ludzi w bólu po stracie bliskiej osoby, pozwalały w szczególny sposób oddać im hołd, często dawały odrobinę otuchy, że to nie koniec. Pieśni o śmierci rozpowszechniane były w śpiewnikach kościelnych już od XVI w., a ich teksty i melodie pozostają zabytkami języka i muzyki dawnej. W ludowym wykonaniu jednak, przez kilkaset lat ewoluowały, nabierały lokalnych cech poprzez nałożenie miejscowego dialektu i ulubionych ozdobników wokalnych, gdzieniegdzie przyjęły całkowicie inne, ludowe melodie.

Pieśni żałobne, bez których dawniej na wsi trudno było wyobrazić sobie ostatnie pożegnanie, powoli odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są ludzie, którzy je znają, wciąż jeszcze śpiewają i potrafią przekazać.


Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>

4 listopada 2023
17:00 — 18:00 (1h)

ul. Jana Pawła II 5

Wszyscy

Link do wydarzenia