Zaskakująca, inspirująca… Białoruś, jakiej nie znacie

Filmowy wieczór z kinem białoruskim w SOK. Po raz kolejny suwalska publiczność będzie miała okazję przekonać się, jak zaskakująco, ciekawie i z różnych perspektyw o swojej ojczyźnie potrafią opowiadać reżyserzy z Białorusi.

BULBAMOVIE – pokaz filmów prezentowanych podczas V Warszawskiego Festiwalu Kina Białoruskiego
Czwartek, 3.03.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

V Warszawski Festiwal Kina Białoruskiego BULBAMOVIE odbył się w październiku 2015 roku w kinie Muranów w Warszawie. Najlepsze filmy nagrodzono Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Bulbami.

CHRONOTOP
reż. Art.-Grupa Chronotop
czas trwania: 25 minut

6_Chronotop_1

Okres 20-letniej niezależności Republiki Białoruś i unikalny stan społeczeństwa białoruskiego do tej pory nie został odzwierciedlony w sztuce filmowej. Życie zastygło w końcówce lat 90. ubiegłego wieku. W kraju panuje oficjalny postsowiecki zastój. Stan śpiączki i sakralny stosunek do niezmiennej władzy przeciąga się na dziesięciolecia. „Chronotop” to poznawanie i utrwalanie oznak migoczącego „świata białoruskiej duszy”. Jej kolektywnej, nieuświadomionej frustracji i serwilizmu. Małe formy mitologicznych etiud, wizualnych „twisterów” zrealizowanych przez różnych reżyserów, tworzą pojemny obraz „ukrytego” dotąd nieupublicznionego świata-mitu.

Nagrody:

  • IV KOŁOBRZESKI FESTIWAL FILMOWY „Sensacyjne Lato Filmów” (sierpień 2015) –wyróżnienie w konkursie FIRST SHOT dla noweli „Tajemnica garbatej jamy” wchodzącej w skład CHRONOTOPU
  • INTERNATIONAL FILM FESTIVAL KINOSZOK (Anapa, Rosja, wrzesień 2015) – Grand Prix w konkursie Almanach Omnibus

AMERICAN BOY
reż.
Mikita Laurecki
czas trwania: 25 minut

5_am-boy-new

Główny bohater Maksim, tęskniący za umierającym obrazem starego Mińska, spotyka swojego kumpla Jankę, z którym nie widział się od roku. Janka przez ten czas uczył się w USA.

POECI
reż. Mikita Laurecki
czas trwania: 25 minut

4_poetry-new(1)

Chłopiec i dziewczyna (niegdyś para) piszą wiersze i czują niewytłumaczalną synchroniczność online.

Reżyser Nikita Laurecki to długo oczekiwane objawienie białoruskiego kina autorskiego. Jego mumblecore’owe filmy charakteryzują się subtelnym poczuciem czasu, przestrzeni i codziennego życia, brakiem budżetu, świadomie psutym obrazem i dużą dawką ironii narratora, melancholijnie opowiadającego o poszukiwaniu niejasnej tożsamości i miejsca w świecie. Po „białoruskim Tarantino” (A. Kudzinenka), „białoruskim Kusturicy” (A. Kananowicz) przyszedł czas na białoruskiego, zaledwie 21-letniego, Corneliu Porumboiu.

JEDNEJ KRWI
reż. Mitry Siemionau
czas trwania: 15 minut

5_jednej krwi

Historia jednego dnia z życia dwóch braci. Zupełnie różne poglądy na życie połączyły ich w walce o własną prawdę.

Nagroda: Złota Bulba 2015 (ex aequo)

PASCHA
reż. Daria Jurkiewicz
czas trwania: 13 minut

7_pascha

Każdego roku na Wielkanoc do cerkwi przychodzi tłum wiernych. Wielu z nich odwiedza świątynię tylko raz w roku. Czego oczekują od tego święta? Jakie są ich nadzieje Czego tam szukają? Dlaczego Wielkanoc jest tak dla nich ważna?

Nagroda: Złota Bulba 2015 (ex aequo)

KONSERWATOR
reż. Robert Seneka
czas trwania: 9 minut

11_konserwator

Niezadowolony z pracy osiedlowego konserwatora mieszkaniec przychodzi do spółdzielni mieszkaniowej. Okazuje się, że konserwatora można zmienić poprzez głosowanie mieszkańców. Ale w wyborze nowego konserwatora coś im przeszkadza…

Nagroda: Brązowa Bulba 2015

bulbamovie2015

Patroni medialni

 suwalkiinfo_logo NIEBYWALE_SUWALKI-1kuriersuwalski
dwutygodnik suwalki24

Kategoria: Archiwum