ZPiT SUWALSZCZYZNA

suwalszczyzna810

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 65 lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji.

Zespół tworzą cztery grupy: „Filary” – grupa reprezentacyjna; „Patroni” – dorośli obywatele kontynuujący lokalne tradycje; „Dinozaury” – zrekonstruowana grupa tancerzy z lat 80. i „Dzieci Suwalszczyzny” – adepci przyszłej reprezentacji (samodzielnie już tańczący!).

Instruktorzy: Robert Śliżewski (choreograf), Ignacy Ołów (chórmistrz), Krzysztof Krzesicki (kapelmistrz)
Kontakt: +48 875638510, suwalszczyzna@soksuwalki.eu
Miejsce: SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5, sala 2.15 (lustrzana) II p.
Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy
Harmonogram zajęć 2019/2020:

 Dzieci Suwalszczyzny (7-12 lat) – wtorki i czwartki, godz. 16.00-17.00
► Juniorzy (13+) – wtorki i czwartki, godz. 17.00-18.00
► Filary – wtorki i czwartki, godz. 18.00-20.00
► Patroni i Dinozaury – wtorki i czwartki, godz. 20.00-21.30
► Kapela ZPiT Suwalszczyzna – poniedziałki, godz. 19.00-21.00 (PSM) 
► zajęcia wokalne (Juniorzy, Patroni, Dinozaury) – wszystkie czwartki miesiąca, terminy wkrótce
► zajęcia wokalne (dzieci Suwalszczyzny) – terminy wkrótce
► soliści i konsultacje taneczne dla zainteresowanych – prosimy o kontakt z instruktorem

Miesięczna opłata za zajęcia w Dzieciach Suwalszczyzny wynosi 30 zł. Liczba miejsc w grupie ograniczona.

Wpłaty za zajęcia prosimy regulować wyłącznie w kasie SOK lub na konto SOK nr 22 1240 5211 1111 0010 8508 6721 (w tytule: nazwisko dziecka i nazwisko instruktora prowadzącego zajęcia)


Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.

Wyjątkowy program taneczny, ukazujący życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej. Obyczajowość, tańce, moda, fryzury z początku XX wieku — przy wyśmienitej muzyce Kapeli ZPiT „Suwalszczyzna” w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego. Premiera widowiska odbyła się 11 listopada 2015 roku na dużej scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

fot. K. Mierzejewski

Tak zapowiadaliśmy premierę “Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” – KLIKNIJ!

Więcej informacji o widowisku – KLIKNIJ!

Premiera “Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” była spektakularna – KLIKNIJ i ZOBACZ ZDJĘCIA!


Pozostałe widowiska z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, promujące nasze lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu

„W podsuwalskiej oberży”

Unikalne, fabularyzowane widowisko taneczno-teatralne ukazujące sceny z życia wielokulturowych Suwałk początków XX wieku. Tańce z pogranicza litewskiego, czarnoruskiego, żydowski „kapelus”, echa tradycji staroobrzędowców. W 2013 roku program został uznany za najlepszy w kategorii spektakli opracowanych artystycznie na IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.
Premiera widowiska – 2012 r.

kapelus_DSCF5589_

„Kochajmy się”

Spektakl inspirowany treścią poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Oba widowiska to przełożenie uniwersalnych polskich motywów na język tańca – skocznych oberków i mazurków, rzewnych kujawiaków, dziarskich i nieokiełznanych mazurków, szalonej polki, uroczystych i dostojnych polonezów, ale również ludowych tańców litewskich czy modnych w II połowie wieku XIX – mazurpolek, lansjerów, kadryli, podespanów…
Premiera widowiska – 2010 r.

zespolpiesnitanca4

***

Triada taneczno-teatralnych widowisk „Suwalszczyzny”, to – możemy tak z dumą powiedzieć – niezwykłe osiągnięcie wśród zespołów pieśni i tańca na terenie kraju. Chyba żaden zespół w Polsce nie pokusił się o takie zobrazowanie wyłącznie własnego, lokalnego dziedzictwa historycznego. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko jako widz naszych spektakli.

Autorem scenariusza, reżyserem i choreografem wszystkich trzech widowisk jest Jarosław Wojciechowski (Warszawa), jeden z najlepszych znawców nie tylko polskich tańców narodowych, tańców regionalnych oraz tańców salonowych z XIX i początku XX wieku.

Aranżacje muzyczne widowisk:  Krzysztof Krzesicki
Aranżacje wokalne, przygotowanie chóru: Ignacy Ołów
Przygotowanie zespołu:  Małgorzata Wojdełko
Autorzy strategicznej koncepcji programowej widowisk: Mirosław Nalaskowski i Małgorzata Wojdełko
Zespół fotografują: Krzysztof Mierzejewski, Szymon Jasionowski, Piotr Kopciał, Bogusław Wasilewski

01-0_DSCF_20151114-473

„Suwalszczyzna” jest trwałym elementem kultury naszego miasta, jego wizytówką i ambasadorem. Od 1951 roku w zespole grało, śpiewało i tańczyło kilkaset osób. Spędzali czas nie tylko ciężko pracując na próbach, tańcząc na koncertach, ale też bawiąc się na wspólnych andrzejkach, zapustach, balach maskowych. Znajomości z parkietu przekształcały się w przyjaźnie. Bywało też, że pary, które poznały się w zespole, stawały na ślubnym kobiercu. Chyba niewiele rodzin w Suwałkach nie miało w szeregach „Suwalszczyzny” kogoś bliskiego, a na pewno nie ma takiej, która choć raz w życiu nie byłaby na jej koncercie. Dzisiaj grupa młodzieży tańczącej, śpiewającej i grającej to wnukowie pierwszych członków – założycieli zespołu. W 2001, podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia, ZPiT „Suwalszczyzna” został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”.


W repertuarze zespołu, oprócz sztandarowych widowisk:
programy standardowe: wiązanki pieśni i tańców ludowych i narodowych
tańce integracyjne: zabawa i animacje z publicznością oparte o tańce suwalskie, litewskie, flamandzkie

Kapela Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA wykonuje aranżacje muzyczne do wiązanek regionalnych i widowisk zespołu (m.in. motywy ludowe, twórczość Fryderyka Chopina), muzykę popularną z różnych stron świata: polskie, bałkańskie, czardasze, standardy amerykańskie. Łącznie ponad 3 godz. repertuaru.

Choreograf: Małgorzata Wojdełko
Kapelmistrz: Krzysztof Krzesicki
Chórmistrz: Ignacy Ołów         


GALERIE

koncertysuwalszczyzna

KRONIKA KONCERTOWA

galeria_zpit