ZPiT SUWALSZCZYZNA

suwalszczyzna810

Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA, laureat prestiżowej Nagrody Podlaska Marka, jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 65 lat, obecnie pod kierunkiem Roberta Śliżewskiego, kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę. Ponad półwieczną pasję i umiejętności prezentował dotychczas na koncertach, festiwalach i tournées w Polsce i w 11 innych krajach: na Litwie, Białorusi, Ukrainie, Łotwie, w Estonii, Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Gruzji, Turcji. Często występuje na deskach macierzystej sceny w wyjątkowych programach tanecznych, ukazujący zarówno życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej (“Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”), jak i promujących nasze lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu (“W podsuwalskiej oberży”, Kochajmy się”). Tancerze zespołu występują również obok uznanych artystów, jak np. w “Strasznym dworze” obok solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (11.11.2019), kiedy zaprezentowali mazura w autorskiej choreografii Roberta Śliżewskiego. Najnowszy program Zespołu to dynamiczne i porywające kolorem tańce huculskie. Zespół tworzą cztery grupy: „Filary” – grupa reprezentacyjna; „Patroni” – dorośli obywatele kontynuujący lokalne tradycje; „Dinozaury” – zrekonstruowana grupa tancerzy z lat 80. i „Dzieci Suwalszczyzny” – adepci przyszłej reprezentacji (samodzielnie już tańczący!).

Instruktorzy: Robert Śliżewski (choreograf), Ignacy Ołów (chórmistrz), Krzysztof Krzesicki (kapelmistrz)
Kontakt: +48 87 563 85 10, suwalszczyzna@soksuwalki.eu
Miejsce: SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5, sala 2.15
Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy
Harmonogram zajęć 2020/2021:

 Dzieci Suwalszczyzny (7-13 lat) – wtorki i czwartki, godz. 16.00-17.00
► Juniorzy (14-17) – wtorki i czwartki, godz. 17.00-18.00
► Filary / koncertowa (18-30) – wtorki i czwartki, godz. 18.00-20.00
► Dinozaury – wtorki i czwartki, godz. 20.00-21.30

Miesięczna opłata za zajęcia w Dzieciach Suwalszczyzny wynosi 30 zł. Zajęcia w pozostałych grupach są nieodpłatne. Liczba miejsc w grupie ograniczona.

UWAGA! Zespół prowadzi nabór do grup dziecięcej (7-13 lat), młodzieżowej (14-17 lat), zaawansowanej (18-30 lat) i dorosłej (30-60+). Zapisy podczas zajęć poszczególnych grup wiekowych we wtorki i czwartki, w sali tanecznej 2.15 SOK, ul. Jana Pawła II 5.

Wpłaty za zajęcia prosimy regulować wyłącznie w kasie SOK lub na konto SOK nr 22 1240 5211 1111 0010 8508 6721 (w tytule: nazwisko dziecka i nazwisko instruktora prowadzącego zajęcia)

Uczestnictwo w zajęciach jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury w okresie obostrzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, zgodnie z którym każdy uczestnik wydarzenia jest m.in. zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia. Dokument można pobrać ze strony (Oświadczenie dorośli / Oświadczenie dzieci) i przynieść wypełniony lub wypełnić na miejscu. Uczestnicy zajęć są również zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych.


Mazur ze “Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki

Finałowy taniec od pokoleń krzepiącej serca Polaków opery “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki, prezentowanej 11 listopada 2019 r., w 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, w mistrzowskim wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca “Suwalszczyzna” i choreografii Roberta Śliżewskiego. Warto nadmienić, że w roli Jadwigi pojawiła się suwalczanka Natalia Ołów.


Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.

Wyjątkowy program taneczny, ukazujący życie kulturalne elit suwalskich sprzed I wojny światowej. Obyczajowość, tańce, moda, fryzury z początku XX wieku — przy wyśmienitej muzyce Kapeli ZPiT „Suwalszczyzna” w aranżacji Krzysztofa Krzesickiego. Premiera widowiska odbyła się 11 listopada 2015 roku na dużej scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

fot. K. Mierzejewski

Tak zapowiadaliśmy premierę “Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” – KLIKNIJ!

Więcej informacji o widowisku – KLIKNIJ!

Premiera “Balu w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” była spektakularna – KLIKNIJ i ZOBACZ ZDJĘCIA!


Pozostałe widowiska z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, promujące nasze lokalne dziedzictwo kulturowe, tradycje Suwałk i regionu

„W podsuwalskiej oberży”

Unikalne, fabularyzowane widowisko taneczno-teatralne ukazujące sceny z życia wielokulturowych Suwałk początków XX wieku. Tańce z pogranicza litewskiego, czarnoruskiego, żydowski „kapelus”, echa tradycji staroobrzędowców. W 2013 roku program został uznany za najlepszy w kategorii spektakli opracowanych artystycznie na IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.
Premiera widowiska – 2012 r.

kapelus_DSCF5589_

„Kochajmy się”

Spektakl inspirowany treścią poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Oba widowiska to przełożenie uniwersalnych polskich motywów na język tańca – skocznych oberków i mazurków, rzewnych kujawiaków, dziarskich i nieokiełznanych mazurków, szalonej polki, uroczystych i dostojnych polonezów, ale również ludowych tańców litewskich czy modnych w II połowie wieku XIX – mazurpolek, lansjerów, kadryli, podespanów…
Premiera widowiska – 2010 r.

zespolpiesnitanca4

***

Triada taneczno-teatralnych widowisk „Suwalszczyzny”, to – możemy tak z dumą powiedzieć – niezwykłe osiągnięcie wśród zespołów pieśni i tańca na terenie kraju. Chyba żaden zespół w Polsce nie pokusił się o takie zobrazowanie wyłącznie własnego, lokalnego dziedzictwa historycznego. Konsekwentnie opowiedziany tańcem XVIII, XIX i XX wiek na Suwalszczyźnie można zobaczyć tylko jako widz naszych spektakli.

Autorem scenariusza, reżyserem i choreografem wszystkich trzech widowisk jest Jarosław Wojciechowski (Warszawa), jeden z najlepszych znawców nie tylko polskich tańców narodowych, tańców regionalnych oraz tańców salonowych z XIX i początku XX wieku.

Aranżacje muzyczne widowisk:  Krzysztof Krzesicki
Aranżacje wokalne, przygotowanie chóru: Ignacy Ołów
Przygotowanie zespołu:  Małgorzata Wojdełko
Autorzy strategicznej koncepcji programowej widowisk: Mirosław Nalaskowski i Małgorzata Wojdełko
Zespół fotografują: Krzysztof Mierzejewski, Szymon Jasionowski, Piotr Kopciał, Bogusław Wasilewski

01-0_DSCF_20151114-473

„Suwalszczyzna” jest trwałym elementem kultury naszego miasta, jego wizytówką i ambasadorem. Od 1951 roku w zespole grało, śpiewało i tańczyło kilkaset osób. Spędzali czas nie tylko ciężko pracując na próbach, tańcząc na koncertach, ale też bawiąc się na wspólnych andrzejkach, zapustach, balach maskowych. Znajomości z parkietu przekształcały się w przyjaźnie. Bywało też, że pary, które poznały się w zespole, stawały na ślubnym kobiercu. Chyba niewiele rodzin w Suwałkach nie miało w szeregach „Suwalszczyzny” kogoś bliskiego, a na pewno nie ma takiej, która choć raz w życiu nie byłaby na jej koncercie. Dzisiaj grupa młodzieży tańczącej, śpiewającej i grającej to wnukowie pierwszych członków – założycieli zespołu. W 2001, podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia, ZPiT „Suwalszczyzna” został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Miasta Suwałk”.


W repertuarze zespołu, oprócz sztandarowych widowisk:
programy standardowe: wiązanki pieśni i tańców ludowych i narodowych
tańce integracyjne: zabawa i animacje z publicznością oparte o tańce suwalskie, litewskie, flamandzkie

Kapela Zespołu Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA wykonuje aranżacje muzyczne do wiązanek regionalnych i widowisk zespołu (m.in. motywy ludowe, twórczość Fryderyka Chopina), muzykę popularną z różnych stron świata: polskie, bałkańskie, czardasze, standardy amerykańskie. Łącznie ponad 3 godz. repertuaru.

Choreograf: Małgorzata Wojdełko
Kapelmistrz: Krzysztof Krzesicki
Chórmistrz: Ignacy Ołów         


GALERIE

koncertysuwalszczyzna

KRONIKA KONCERTOWA

galeria_zpit