Suwalska Orkiestra Kameralna

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w lipcu 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Suwałk Józefa Gajewskiego. Jej pierwszym dyrygentem był Grzegorz Bogdan. Od sierpnia 2008 r. jej dyrektorem artystycznym był Kazimierz Dąbrowski, utytułowany absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nowy sezon artystyczny 2015-2016 orkiestra rozpoczęła pod przewodnictwem artystycznym dr Ignacego Ołowia. Od 2016 roku Krzysztof Jakub Kozakiewicz pełnił powyższą funkcję. 2023 rok Suwalska Orkiestra Kameralna rozpoczęła pod przewodnictwem Cezarego Gójskiego.

Orkiestra może się poszczycić współpracą z takimi solistami jak: Kevin Kenner, Krzysztof Trzaskowski, Maciej Frąckiewicz, Magdalena Bojanowicz, Sylwester Sobola, Maria Machowska, Beata Wardak, Leszek Świdziński, Andrzej Olewiński, Rafał Grząka, Rafał Dudzik, Jakub Grabe-Zaremba, Jan Roszkowski, Adam Roszkowki, Magdalena Idzik, Sandra Kopijkowska, Robert Cieśla, Ryszard Cieśla, Joanna Krasuska-Motulewicz, Marlena Borowska, Justyna Samborska, Maciej Bogumił Nerkowski, Grzegorz Mackiewicz, Piotr Kopietz, Natalia Bartyzel, Radosław Sobczak, Tomasz Strahl, Darius Mažintas, Janusz Olejniczak. Orkiestra współpracowała również z Chórem WSAP w Białymstoku, Chórem Miasta Białegostoku, z żeńskim chórem „Cantilena” z Suwałk.

Muzycy występują również w koncertach muzyki rozrywkowej, m. in. ze Sławkiem Wierzcholskim i zespołem „Nocna Zmiana Bluesa” oraz z zespołem „Zimne Dranie”. Wielkim powodzeniem cieszyły się występy z Haliną Kunicką, a także z Tadeuszem Woźniakiem. Znakomicie przyjęty został “Muzyczny wieczór z miłością” z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem i koncert z okazji jubileuszu Janusza Strobla. Ogromnym sukcesem okazały się oba koncerty noworoczne – “Salsa symfonicznie” z Jose Torres & Havana Dreams oraz koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Sinfonia Viva pod batutą Tadeusza Radziwonowicza, podczas którego muzycy wystąpili ze Zbigniewem Wodeckim. Muzycy orkiestry mieli również szansę zagrać na jednej scenie z cenioną w Polsce i na świecie wokalistką jazzową – Agą Zaryan w koncercie LOVE SONGS.

W styczniu 2014 roku, koncertem “Wieczór z Czajkowskim”, towarzysząc wybitnemu wiolonczeliście – prof. Tomaszowi Strahlowi, orkiestra zainaugurowała “Filharmonię Suwałk” – nowy cykl koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej z udziałem najznakomitszych solistów polskich i światowych scen. Kluczem do wyboru repertuaru bywa sylwetka kompozytora, określony styl, epoka czy gatunek muzyczny.

Zdjęcia z Gali Noworocznej 2023 w wykonaniu Kamila Jutkiewicza

Koncerty w ramach Filharmonii Suwałk to oferta dla wszystkich doceniających piękno muzyki, zarówno miłośników klasyki, jak i do tych, którzy szukają wytchnienia od codziennego pospiechu. To gwarancja spędzenia kilku wieczorów w roku w szczególny sposób, w doborowym towarzystwie, przy świetnie zagranej i nie aż tak poważnej muzyce. Muzycy Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pokazują, że muzyka klasyczna nie zawsze jest poważna. Bywa również pełna humoru i lekkości, potrafi dać poczucie mocy i dystansu, zawsze inspiruje i rozbudza wyobraźnię. jest sposobem na wyciszenie, antidotum na ciągły wyścig z czasem i otaczający nas chaos współczesnego świata. W zalewie muzyki popularnej daje szansę na świadomy wybór muzyczny.

Suwalska Orkiestra Kameralna promuje zdolnych suwalczan proponując wspólne występy w ramach Filharmonii Suwałk (Koncert Młodych Talentów), edukuje muzycznie dzieci i młodzież, a także promuje Suwalszczyznę w Polsce i na świecie. Oprócz regularnych występów przed suwalską publicznością, orkiestra koncertowała również w regionie oraz za granicą. Do jednego z najważniejszych wydarzeń należał występ orkiestry w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz uczestnictwo w II prawykonaniu “Amor Vincit” Miłosza Bembinowa w 2012 r. w Suwałkach.

Suwalska Orkiestra Kameralna regularnie organizuje audycje muzyczne dla dzieci, które popularyzują muzykę klasyczną wśród najmłodszych odbiorców. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem.