Miejska Orkiestra Dęta

orkiesta_600


Aktualności:

Suwalska Orkiestra Dęta zagrała podczas Jarmarku Kamedulskiego 2017


Werbliści Michał Letkiewicz i Joachim da Silva oraz trębacz Benedykt Huszcza z Miejskiej Orkiestry Dętej zagrali 11 listopada 2015 roku podczas suwalskich obchodów 97. rocznicy odzyskania niepodległości.


Miejska Orkiestra Dęta

Miejska Orkiestra Dęta istnieje od 1997 roku. W jej skład wchodzą uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach oraz muzycy z Suwałk i Suwalszczyzny. Specyfika orkiestry sprawia, że ważnym aspektem jest wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym, pogłębianie świadomości o tym, kim jesteśmy, jak ważna jest tożsamość lokalna, wiedza na temat historii miasta i regionu.

Praca z orkiestrą to duża odpowiedzialność, która wiąże się z jakością przygotowywanego repertuaru. Czas jest rzeczą istotną , ale nikt czasu nie mierzy, gdy ważna jest jakość. Orkiestra przyczynia się do promocji Suwałk i tego, co wszyscy tak bardzo sobie cenimy – naszej kultury, zamiłowania do muzyki i sztuki.

Orkiestra jest  gościem honorowym wielu imprez  organizowanych przez zaprzyjaźnione miasta. Uświetnia liczne imprezy na terenie miasta: rocznice świąt narodowych, poświęcenia sztandarów szkół instytucji i szkół suwalskich i z okolic, rozpoczyna  imprezy sportowe o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, których organizatorem jest miasto Suwałki, uświetnia uroczystości i święta kościelne.

W 2007 roku orkiestrę dętą zaproszono do udziału w konkursie “Ogólnopolski Plebiscyt – Perfekcyjna Orkiestra” Lata z Radiem (organizator – Polskie Radio Jedynka). Do udziału w konkursie zaproszono orkiestry dęte z różnych miast Polski. Miejska Orkiestra Dęta była jedyną reprezentującą Podlasie i Suwalszczyznę. Nasi młodzi muzycy wykonali 3 utwory: “Echa suwalskich lasów i jezior”- nawiązujący do tradycji regionu, “Chcemy być sobą” – jako utwór obowiązkowy, ” Nie płacz Ewka” – jako utwór dowolny, ale obowiązkowo z repertuaru zespołu Perfect. Orkiestra zajęła II miejsce.

Przygotowaniem orkiestry zajmuje się Tomasz Kierejsza.

Miejska Orkiestra Dęta uczestniczyła w wielu festiwalach orkiestrowych:

  • Międzynarodowy Festiwalu Różnorodnych Orkiestr i zespołów „Dźwiękowa Fantazja” – Daugavpils (Łotwa) – tytuł Najlepszej Orkiestry Festiwalu
  • Waren-Muritz (Niemcy) – wymiana międzynarodowa zaprzyjaźnionych orkiestr
  • Kiejdany i Kalwaria (Litwa)
  • Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych – Komptendorf (Niemcy)
  • Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych – Zambrów
  • Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych Wersal Podlaski – Białystok
  • Nottoden (Norwegia) – prowadzenie trzech parad i koncertu z okazji 100-lecia miasta i Święta Niepodległości

Skład Miejskiej Orkiestry Dętej

Orchowska Aleksandra – flet
Koprowska Gabriela – flet
Smokowski  Olgierd– klarnet
Wensławski Rajmundas – obój
Brzezicki Krzysztof – fagot
Surażyński Kacper – trąbka
Konikowski  Aleksander – trąbka
Huszcza Benedykt – trąbka
Koprowski Szymon – puzon
Dzietczyk Hubert – sakshorn
Dzietczyk Agata – waltornia
Trusiewicz Joanna – saksofon
Faliński Jakub – tuba
Letkiewicz Michał – perkusja
da Silva Joachim – perkusja
Dołubizno Adrianna – perkusja
Burzyński Kamil – perkusja


Galeria zdjęć Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Suwałk