Anna Szafranowska

     Suwalki Blues Festival 2010,  Suwalki Choir Gospel, 15.VII.2010  Suwalki Blues Festival 2010,  Suwalki Choir Gospel, 15.VII.2010

Anna Szafranowska – animator i menadżer kultury, instruktor teatralny, pedagog, Mentor Kultury Regionalnej. W latach 2005- 2012 nauczyciel –  instruktor śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Instruktor śpiewu gospel, dyrygentka i założycielka chóru gospel – „Suwałki Gospel Choir” w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu Gospel w Suwałkach, Alitusie  i Druskiennikach  na Litwie. W  latach 2007-2011 instruktor zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach. W latach 2009-2010 nauczyciel muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach.

Foto: Wojciech Otłowski


Anna Szafranowska o sobie i swoich zajęciach:

Śpiewać może każdy i każdy powinien. Za pomocą pieśni przekazujemy sobie zwyczaje, elementy tradycji i kultury. Wielu osobom wydaje się, że śpiewanie jest zarezerwowane dla tych, którzy występują na scenie. Śpiewanie to spotkanie z prawdą. Przede wszystkim z prawdą o sobie.

Warsztaty głosowe śpiewu tradycyjnego zwanego „białym głosem” oparłam o autorski program zajęć. Swoje umiejętności doskonaliłam pod kierunkiem wybitnych specjalistów z Polski i Europy Środkowo – Wschodniej (m.in. Monika Mamińska, Swietłana Własowa, Swietłana Buckaja, Tatiana Sopiłka). Spotkaniom towarzyszy warsztat głosu, dykcji, ćwiczeń oddechowych, artykulacyjnych opartych na uruchomieniu przepony i pełnego mocnego głosu. Głowna zasadą „śpiewo-krzyku” jest rozluźnienie strun głosowych i krtani, jak przy codziennym mówieniu. Celem jest odnalezienie ważnego tembru głosu. Wszystkie ćwiczenia i metody pracy są dostosowane do poziomu umiejętności grupy, każdy z uczestników będzie miał szanse zaśpiewać sam co pozwoli na możliwość pracy grupowej i indywidualnej.

Proponowany przeze mnie warsztat angażuje całe ciało uruchamiając przy tym wszystkie mięśnie. Pracuję na archaicznych pieśniach śpiewanych niegdyś na Suwalszczyźnie – miejscu, w którym zbiegają się kultury polska, litewska, romska, rosyjska i białoruska. Śpiewanie staje się doświadczeniem metafizycznym, pozwala wyzbyć się zahamowań i odkryć na nowo własny głos i jego możliwości jako środka wyrazu. Zajęcia rozbudzają naturalną muzykalność, uczą dyscypliny oddechu, rytmu, kształtują pożądany tembr głosu.

Suwałki Gospel Choir – pierwsza suwalska grupa gospel, której początki sięgają 2006 roku. Chór współtworzy grupa młodych ludzi z suwalskich gimnazjów oraz szkół średnich i wyższych. Akompaniatorem jest Emil Kulbacki grający na instrumentach klawiszowych. Grupa działa aktywnie szkoląc głosy na próbach i warsztatach oraz koncertując (m.in. Festiwal Foozas 2009 w Druskiennikach na Litwie, Suwałki Blues Festival 2010, Jesień z Bluesem 2010 oraz 300-lecie Kościoła Rzymskokatolickiego w Suwałkach).
Chór ma za sobą warsztaty z profesjonalnymi instruktorami, dyrygentami oraz kompozytorami gospel:
2007.12 w ramach projektu Świętujmy Gospel w Suwałkach – Colin Vassel (GB) i Lea Kjeldsen (Dania)
2009.06 w ramach Miejskiego Dnia Trzeźwości w Suwałkach – Anna Żaczek, dyrygentka Chóru Sound’n’Grace (Warszawa)
2010.02 w ramach projektu Radujmy się Gospel w Suwałkach – Beata Stasiak i Marta Łoboda z chóru Soul Connection (Warszawa)
2010.04 w ramach Prezentacji Kultury Młodzieży Pogranicza w Alytusie (LT) – Lea Kjeldsen (Dania), Eva Maria Kondras Bjerager (Dania), Sebastian Rey (GB), Paulina Knapik (PL)
2010.05 w drugiej części tego projektu w Suwałkach – Norris Garner (USA), Lea Kjeldsen (Dania/Polska)
2010.08. Letnie warsztaty Gospel – Beata Stasiak dyrygentka Soul Connection (Warszawa), Anna Szafranowska dyrygentka Suwałki Gospel Choir ( Suwałki), Szymon Markiewicz dyrygent, kompozytor, muzyk, Kraków Gospel Choir (Kraków)
Osiągnięcia:
2010.05 Złota Muszelka Wigier na Festiwalu „Muszelki Wigier 2010”
Nagroda Prezydenta miasta Suwałki
Nominacja na 35. Międzynarodowy Zlot Kielce 2010
2011.05 GRAND PRIX Festiwalu “Muszelki Wigier 2011” w kategorii śpiew

I warsztaty gospel w Suwałkach 2007

 Koncert na 5-lecie Suwałki Gospel Choir ( cześć I i II )

Koncert Letnich Warsztatów Gospel 2012

Warsztaty Gospel 2013