Ancyjas laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

Zespół Śpiewu Tradycyjnego ANCYJAS działający w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierownictwem Anny Szafranowskiej zajął III miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych na 54. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Gratulujemy śpiewaczkom oraz pozostałym nagrodzonym i wszystkim uczestnikom, szczególnie tym z Suwalszczyzny. Laureatów będziemy mogli usłyszeć na żywo jeszcze w tym miesiącu.


Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to wydarzenie, w którym poszczególne województwa reprezentują najwybitniejsi artyści ludowi z danego regionu. Sam udział w wydarzeniu jest godny odnotowania i gratulacji, co dopiero miejsce na podium. W jury tegorocznego festiwalu zasiadły takie znakomitości, jak: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Maria Baliszewska, prof. dr hab. Stanisława Niebrzegowska-Bartmińska, prof. dr hab. Piotr Dahlig, dr Jacek Jackowski, dr Bożena Lewandowska, Remigiusz Mazur-Hanaj, prof. dr hab. Bożena Muszkalska i dr Janina Biegalska.

Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas działalność rozpoczął w 2006 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Obecnie działa w Suwalskim Ośrodku Kultury. Słowo “ancyjas” wywodzi się z gwary suwalskiej i oznacza nieczystą, ale niezbyt groźną siłę. Grupa wykonuje tradycyjne pieśni Suwalszczyzny (polskie, rosyjskie, litewskie) śpiewając białym głosem. W swym repertuarze ma tradycyjne pieśni obrzędowe od kolęd i pastorałek, przez pieśni wielkopostne, wiosenne czy miłosne, po żniwne i weselne. Występuje podczas lokalnych jarmarków, m.in. Kaziuka Suwalskiego i Jarmarku Folkloru oraz regionalnych. np. Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Czarnej Białostockiej. Współpracował przy spektaklu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna „ Żar Bułgarii” wykonując tradycyjne pieśni bułgarskie. Zrealizował również widowiska teatralno-obrzędowe „Biała sukienka, złoty pas – jak to na weselach bywało i co się jeszcze ostało” oraz “Wieczór panieński” z tradycyjnymi suwalskimi pieśniami weselnymi.

Zespół Ancyjas oraz panią Annę Adruszkiewicz z Wiżajn, która na tegorocznym festiwalu zdobyła I nagrodę w kategorii śpiewaków solistów, będzie można usłyszeć podczas wrześniowego koncertu finałowego “Na styku kultur: Pieśni polskie z Suwalszczyzny”, na który zapraszamy w niedzielę, 20 września br. o godz. 17.00. Bilety w cenie 20 zł dostępne w kasie SOK oraz online na www.bilety.soksuwalki.eu. Przypominamy, że posiadacze biletów na odwołany z powodu zagrożenia epidemicznego koncert “Na styku kultur” planowany na 15.03.2020, mogą, w ramach dostępnego limitu miejsc, wymienić je na aktualny termin (20.09.2020) bez dodatkowych kosztów. Warto skorzystać!

Protokół z posiedzenia Jury 54. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych z dnia 29.08.2020 r. >>

Zdjęcia: Anna Szafranowska, Beata Trykoszko. Zdjęcie ilustracyjne: Nikodem Nowak.


 

Kategoria: Aktualności