Alosza Awdiejew. Podwójny jubileusz

“Ech raz, jeszcze raz”  to specjalny jubileuszowy koncert Aloszy Awdiejewa z okazji 80. urodzin i 45 lat pracy artystycznej w “Piwnicy pod Baranami”. Artyście towarzyszą wybitni muzycy: skrzypek Michał Półtorak oraz kontrabasista Kazimierz Adamczyk. Recital wypełniony muzyką i anegdotami gwarantuje sporą dawkę pozytywnej energii i bawi do łez.

3.08.2021, godz. 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 60 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
z Suwalską Kartą Mieszkańca zniżki do 50%

Z uwagi na przedłużenie pandemicznych obostrzeń, w tym tych dotyczących organizacji wydarzeń artystycznych z udziałem publiczności, data koncertu uległa zmianie. Koncert odbędzie się 3 sierpnia 2021 r. o godz. 19.00. Zakupione na 7 maja br. bilety zachowują ważność i uprawniają do udziału w koncercie w nowym terminie.

Podczas jubileuszowego recitalu Aloszy Awdiejewa ubawicie się do łez i posłuchacie porywających piosenek. Mistrz scenicznego dowcipu zaprezentuje się w nowej odsłonie muzycznej. Do współpracy zaprosił wybitnych muzyków: grającego na skrzypcach Michała Półtoraka, szefa muzycznego „Piwnicy pod Baranami”, muzyka z którym nagrywał swoje pierwsze płyty oraz kontrabasistę Kazimierza Adamczyka, który od początku towarzyszy Aloszy w artystycznej drodze. Wspólnie wyczarują niezwykłe klimaty piosenek żydowskich, rosyjskich romansów, piosenek szemranego półświatka Odessy, czy pieśni cygańskich.

Warto zaznaczyć, że Artysta od przeszło 50 lat mieszka w Polsce a od ćwierć wieku jest – jak sam żartuje – „legalnym Polakiem z wyboru a nie z przymusu”. Dlaczego „legalnym”? Dlatego, że minęło już 25 lat od chwili, kiedy uzyskał polskie obywatelstwo. Związek z Polską zaowocował nie tylko profesurą na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale i pracą artystyczną – Alosza świętuje nie tylko 80. urodziny, ale również jubileusz 45-lecia współpracy z krakowską „Piwnicą pod Baranami”.

Drugi raz taki recital już się nie powtórzy. Zapraszamy!


alosza_big1Alosza Awdiejew – Alosza Awdiejew to człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra. Artysta, ale i człowiek kultury i nauki. Alosza Awdiejew jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję, a przede wszystkim tworzy genialną muzykę.

Urodził się w Stawropolu (wtedy Woroszyłowsk), na północnym Kaukazie w 1940 r. Ukończył średnią szkołę muzyczną w Moskwie, gdzie osiadł na stałe i prowadził amatorskie chóry. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiew­skim. Na drugim roku uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak zaczęła się przygoda z Polską, która z czasem przemieniła się w drogę życia trwającą do dziś.

W 1976 r. trafił do legendarnej Piwnicy pod Baranami. Początkowo śpiewał tam tylko romanse rosyjskie, stopniowo dodając do swoich występów elementy autorskiej satyry. Poszerzył też repertuar mu­zyczny o piosenki z Odessy i folklor Cyganów i Żydów rosyjskich, a także ballady Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Stał się samodzielnym artystą estradowym i zaczął dawać własne recitale z towarzyszeniem małego zespołu muzyków. Nigdy nie opuszczała go miłość do jazzu. W latach 1977-1980 grał regularnie na fortepianie w znanych krakowskich zespołach jazzu tradycyj­nego Bale Street Band i Playing Family.

Początek lat 90. to powstanie nowego zespołu. Kontrabasista Kazimierz Adamczyk grał z Aloszą już od lat, ale wtedy dołączył do nich gitarzysta Ma­rek Piątek i tak powstało słynne trio. Grupa ta dała już ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru, w Polsce, USA, Francji, Izra­elu, Niemczech i Hiszpanii, występując zarówno dla wielotysięcz­nej publiczności jak i dla bardzo kameralnego grona wyrafinowa­nych słuchaczy. Wydali 10 płyt; wśród nich jest taka „perełka” jak zapis koncertu z „Piwnicy” z zapowiedzią samego Piotra Skrzynec­kiego.

Michał Półtorak – Skrzypek i mandolinista związany z Piwnicą pod Baranami od 40 lat. Początki artystycznego koncertowania w Polsce i świecie zawdzięcza Zespołowi Pieśni i Tańca UJ “Słowianki” (od 1972 r.). Grał w zespołach WIEM i ANAWA Marka Grechuty w latach 1975-1989, współpracował przez 14 lat z Grzegorzem Turnauem,  z którym koncertował i nagrał kilka płyt, uczestniczył w wielu koncertach krajowych i zagranicznych z Jackiem Wójcickim, Anną Szałapak, Olą Maurer, Agatą Ślazyk (nagrywając programy telewizyjne i płyty). Nagrywał jako muzyk sesyjny do filmów, spektakli teatralnych i telewizyjnych współpracując m.in. z Zygmuntem Koniecznym, Zbigniewem Preisnerem, Andrzejem Zaryckim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Zbigniewem Rajem, Stanisławem Radwanem. Jako muzyk występował na scenach teatrów krakowskich (Bagatela, Groteska, Stary, Słowackiego). Jest kierownikiem muzycznym w zespole “Siostry Matkowskie”, koncertuje z Jakubem Mietłą (akordeon) jako “Traveling Duo”. Z Aloszą Awdiejewem poznał się w “Piwnicy pod Baranami”, nagrał z nim kilka programów telewizyjnych i płyt oraz zagrał kilkadziesiąt koncertów.

Kazimierz Adamczyk – Występował jako kontrabasista na stałe w kilku legendarnych zespołach jazzowych takich jak Balle Street Band (od 1975 r.), czy Playing Family (od 1979 r.). Współpracował miedzy innymi z Andrzejem Rosiewiczem, Andrzejem Zauchą, Grażyną Auguścik, Lorą Szafran. Od 1975 r. związany był również z Piwnicą Pod Baranami. W zespole gra jako kontrabasista i śpiewa w chórku z Aloszą od 1975 r.

Źródło: materiały prasowe i strona internetowa artysty


Wydarzenie odbędzie się w aktualnym reżimie sanitarnym, a jego uczestnicy są zobowiązani do stosowania się do powszechnie obowiązujących przepisów sanitarnych. Szczegóły w Regulaminie imprez i wydarzeń artystycznych organizowanych w Suwalskim Ośrodku Kultury.

Kategoria: Archiwum