Andrzej Strumiło. Dzieła wybrane

Od 22 października 2021 roku Galeria Stara Łaźnia SOK zaprasza na ekspozycję dzieł Andrzeja Strumiłły, wybitnego artysty malarza, grafika, ilustratora, fotografika, autora wierszy i dzienników. Kameralna w zamyśle wystawa prezentuje najbardziej charakterystyczne dla twórczości artysty tematy i techniki, pokazując to, co dla autora było ważne zarówno w sztuce, jak i w życiu.

Galeria Sztuki Stara Łaźnia
ul. A. Wajdy 3

zamów transport door-to-door >>

Wiodącymi tematami ekspozycji Andrzej Strumiłło: Dzieła wybrane są: człowiek i problemy natury egzystencjalnej.  Ilustrują je m.in. wielkoformatowe obrazy, którym autor nadał tytuł Psalmy (1988) i Exit (1984). Psalmy, których inspiracją były cytaty z Biblii, namalowane zostały do prezentacji w synagodze sejneńskiej, w jej osiemnastu oknach. Obrazy te artysta poświecił pamięci Żydów, którzy  licznie zamieszkiwali polsko-litewskie pogranicze.

 

Na wystawie umieszczono również prace Andrzeja Strumiłły inspirowane filozofią Wschodu. Są to m.in. obrazy pt.  Mandale i Góry Meru, które powstały w różnych latach. Buddyjski symbol mandali i proces jej tworzenia, który jest jednocześnie formą medytacji, to częsty motyw w twórczości artysty.

Reporterskie rysunki z podróży Andrzeja Strumiłły do Indii, Mongolii, Wietnamu, Nepalu i Chin przedstawiają portrety napotkanych w podróży ludzi, a także krajobrazy i fragmenty architektury. Większość tych szkiców pochodzi z lat sześćdziesiątych XX wieku.

Do zamyślenia i medytacji skłaniają czarno-białe fotografie z Japonii (1978), które poruszają problem śmierci i reinkarnacji w kulturze japońskiej oraz szacunek do natury.  Zwraca uwagę przedstawienie cmentarza w Kioto dzieci nienarodzonych oraz fragmentów tradycyjnej, drewnianej architektury japońskiej, otoczonej kamiennym ogrodem zen.

Andrzej Wajda, Rysunki z całego życia, Świat Książki, Warszawa 2011, str. 34

Kamień to ulubione tworzywo rzeźbiarskie artysty, który sporadycznie zajmował się tą dziedziną sztuki. Stąd obecność na wystawie pracy pt. Narodziny kamienia (1997). Ekspozycję wzbogacają materiały biograficzne, elementy multimedialne i scenograficzne. Prezentowane są fragmenty wierszy i zapisków artysty. Wśród pamiątek wyróżnia się m.in. portret Andrzeja Strumiłły wykonany przez Andrzeja Wajdę w 1990 roku podczas spotkania w Wigrach.

Realizacja wystawy była możliwa dzięki życzliwości osób i instytucji, które wypożyczyły prace, eksponaty i pamiątki ze swoich zbiorów (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie), spadkobierców artysty: Anny Strumiłło i Rafała Strumiłły oraz kolekcjonerów Krzysztofa Michalskiego i Tadeusza Krzywickiego.

Uzupełnieniem wystawy są filmy dotyczące życia i twórczości Andrzeja Strumiłły. Filmy dostępne są do obejrzenia na Youtube:

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu “Andrzej Strumiłło. Psalmy Kamienie Pejzaże.”

Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją

Regulaminu imprez w Suwalskim Ośrodku Kultury >>>