3. FESTIWAL WIGROSFERA

Festiwal Wigrosfera to dźwiękowa odpowiedź na ludzką potrzebę obcowania z naturą i kulturą, połączenie kultury wysokiej z pięknem i walorami turystycznymi Suwalszczyzny. Trzecia edycja rozpocznie się w Suwalskim Ośrodku Kultury koncertem gwiazd nowej sceny muzycznej, łączących tradycję oraz najnowsze osiągnięcia technologiczne.

15-16.07.2022
Sala Kameralna, SOK, ul. Jana Pawła II 5
Plaża PTTK nad Wigrami

wstęp wolny/bilety: 25, 15 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

zamów transport door-to-door >>

Trzecia edycja festiwalu odbędzie się 15 i 16 lipca 2022 na terenie Wigierskiego Parku Narodowego oraz w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wydarzenia będą dostępne zarówno dla widowni na miejscu oraz dzięki wysokiej jakości transmisji audio video na żywo – również w internecie. Główna scena usytuowana będzie na plaży PTTK w Starym Folwarku z widokiem na jedno z najpiękniejszych polskich jezior – Wigry. W Suwalskim Ośrodku Kultury koncerty będą się odbywały w Sali Kameralnej.

Idea artystyczna zakłada prezentację najbardziej kreatywnych polskich twórców, którzy łączą w swoich dokonaniach tradycję muzyki klasycznej oraz najnowsze jej osiągnięcia wykorzystujące nowinki technologiczne. W ciągu dwóch dni wydarzeń odbędzie się sześć koncertów oraz zaprezentowana zostanie jedna instalacja audio wideo. W Suwalskim Ośrodku Kultury usłyszymy i zobaczymy wiodący europejski kwartet smyczkowy NeoQuartet we wspólnym projekcie z artystą sztuk wizualnych Radosławem Derubą oraz multiinstrumentalistę i twórcę muzyki elektronicznej Bartosza Webera wraz z VJem Wiktorem Podgórskim. Na scenie nad Jeziorem Wigry swoje projekty zaprezentują: twórca elektroniki Bartosz Dziadosz – Pleq wraz ze skrzypkiem Adamem Roszkowskim; czołówka polskich jazzmanów w projekcie Radek Nowicki Trio oraz jedna z najbardziej obiecujących artystek europejskiej sceny modern classical – Yana. Widownia podczas koncertu nad Jeziorem Wigry będzie mogła również obcować z wizualno – dźwiękowym kolażem na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami dvd i projektorem cyfrowym w ramach artystycznej instalacji Aleksandry Hewelt.

PROGRAM FESTIWALU:

Dzień I – 15.07.2022 – Suwałki – Sala Kameralna SOK, Jana Pawła II 5, bilety 25, 15 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK

godz. 19.00 | NEOQUARTET – „STRING THEORY”

Wykonawcy:

Karolina Piątkowska – Nowicka – elektryczne skrzypce
Paweł Kapica – elektryczne skrzypce
Michał Markiewicz – elektryczna altówka
Krzysztof Pawłowski – elektryczna wiolonczela
Radosław Deruba – wizualizacje

String Theory to unikatowy projekt trójmiejskiego kwartetu smyczkowego NeoQuartet. Czwórka znakomitych instrumentalistów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej eksploruje nieodkryty świat brzmień elektrycznego kwartetu smyczkowego z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Współtworzący dzieło trójmiejski artysta sztuk wizualnych Radosław Deruba opowiada na żywo wizualną historię powstałą do autorskiej muzyki NeoQuartet.

godz. 20.00 | BARTOSZ WEBER/VTR

Wykonawcy:

Bartosz Weber – elektronika, samplery
Wiktor Podgórski – wizualizacje

Bartosz Weber / VTR to duet audio-wizualny, tworzony przez tego pierwszego i tego drugiego, czyli Wiktora Podgórskiego. Wszystko zaczęło się od spotkania podczas jednego z koncertów Miłosza Pękali, gdzie Wiktor (jak sam to określa) świecił. Bartosz: „Pamiętam, że to był utwór na trójkąt solo i troszkę wtedy zwariowałem na punkcie Wiktora. Wiktor: “Okazało się, że Bartka urzekły ekrany tiulowe – takie przezroczyste siatki, które pozwoliły mi wprowadzić obraz w przestrzeń i odpowiednio go zaaranżować. BW: “To była malutka scenka, a mimo to odnosiło się wrażenie totalnej głębi ze względu na przestrzeń, którą zaprojektował Wiktor. Razem robimy coś podobnego. Część wizualizacji znajduje się za nami, a druga jest puszczona na tiule znajdujące się wśród publiczności. Występujemy razem i bardzo ważne jest dla nas podkreślanie tego. To jest duet, a nie występy pana Bartosza, któremu ktoś tam świeci. Na koncertach nasze zadania są w zasadzie równorzędne.

Każdy z utworów Bartosza opisywany jest wizualnie przez Wiktora. BW: „Jemu kojarzy się pewnie z innymi rzeczami niż mnie. Staramy się myśleć o naszym duecie jako o zespole, tak więc muzyka i obraz są ze sobą zgrane. Technologia pozwala nam łączyć wszystko w całość, muzyczna akcja wywołuje reakcję obrazu, ten skłania dźwięk do kolejnego odbicia piłeczki. Taki cyfrowy ping-pong”.

Dzień II – 16.07.2022 – Plaża PTTK w Starym Folwarku, wstęp wolny

godz. 19.00 | ROSHKO / DZIADOSZ – “CONFLICT OF HARMONY”

Wykonawcy:

Bartosz Dziadosz – elektronika
Adam Roszkowski – skrzypce i elektronika

Bartosz Dziadosz I Adam Roszkowski spotkali się wiosną 2022 roku na warszawskim Mokotowie. Ich drogi skrzyżowały się w sposób spontaniczny, a rozmowy o muzyce doprowadziły do stworzenia projektu Conflict of Harmony. Nieszablonowość, zamiłowanie do łączenia brzmień klasycznych z ambientem i elektroniką oraz skłonności do eksperymentowania i wychodzenia poza ramy jednego, konkretnego stylu umiejscawiają ich w nurcie muzyki nowej.
Conflict of Harmony to spotkanie dwóch muzycznych światów, reprezentowanych przez Adama Roszkowskiego i Bartosza Dziadosza. Przestrzeń, w której muzyka klasyczna łączy się z elektroniczną, a efektem tej fuzji jest dźwiękowo-filozoficzna ścieżka stworzona, by podążać za emocjami.

godz. 20.00 | RADEK NOWICKI TRIO – PROJEKT „SOAR”
Wykonawcy:
Radek Nowicki – saksofony,
Michał Miśkiewicz- perkusja, instrumenty perkusyjne
Kamil Piotrowicz – instrumenty klawiszoweProjekt „Soar” jest to elektroakustyczny projekt inspirowany szeroko pojętą muzyką improwizowaną zainicjowany przez suwalskiego kompozytora i saksofonistę Radosława Nowickiego. Do wspólnego tworzenia zaproszenie zostali muzycy stanowiący ścisła czołówkę polskiej sceny improwizowanej.

 

 

 

 
 
godz. 21.00 | YANA – „SOLACE”

Wykonawcy: Joanna Bieńkowska (Yana) – fortepian, elektronika, syntezatory
Aleksandra Kowacz, Michalina Czajka – skrzypce
Anna Prusińska – altówka,
Maria Szagżdowicz – wiolonczela

Autorski projekt kompozytorki, skrzypaczki i wokalistki Joanny Bieńkowskiej (Yana). Trójmiejska artystka łącząc ciepłe i minimalistycznych brzmienia fortepianu, kwartetu smyczkowego i elektroniki tworzy niepowtarzalna ̨ atmosferę ̨ głębokiego relaksu.

 

 

 

godz. 18.00 – 22.00 |  Aleksandra Hewelt – Orkiestra na wielość/jedność światów – Instalacja audio video

Podczas drugiego dnia festiwalu na terenie PTTK przy dawnym schronisku przygotowana będzie instalacja audio video, która jest wizualno-dźwiek̨owym kolażem found footage na 18 telewizorów analogowych wraz z 18 odtwarzaczami dvd i projektorem cyfrowym.

 

 

 

 

 

Wydarzenia odbywające się na Plaży PTTK w Starym Folwarku będą transmitowane online. 
Po każdym koncercie odbędzie się studio festiwalowe, w którym artyści będą opowiadać o koncercie. 


Organizator:
Fundacja ART – SOS Alicji Roszkowskiej, Stowarzyszenie NeoArte
 
Partnerzy festiwalu:
Wigierski Park Narodowy, Suwalski Ośrodek Kultury
 
Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Suwałki, Miasta Suwałki, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Stowarzyszenia Suwalsko-Sejneńska Lokalna Grupa Działania

Kategoria: Archiwum