Koncert tradycyjnych pieśni wielkopostnych

Zapraszamy na koncert poświęcony wyjątkowemu obszarowi folkloru Suwalszczyzny, pieśniom wielkopostnym. W Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach wystąpi zespół Ancyjas SOK oraz zespół Pogranicze z Szypliszk. To rzadka okazja, by usłyszeć pieśni wykonane wielogłosowo.

27.03.2022
Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Częstochowskiej, po mszy o godz. 11.00

Wstęp wolny
zamów transport door-to-door >>

Zapraszamy na koncert poświęcony wyjątkowemu obszarowi folkloru Suwalszczyzny, pieśniom wielkopostnym. W Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Becejłach wystąpi zespół Ancyjas SOK oraz zespół Pogranicze z Szypliszk. To rzadka okazja, by usłyszeć pieśni wykonane wielogłosowo.


Zespół Pogranicze od 1981 roku uświetnia swoim śpiewem wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi. Ich śpiew towarzyszy zarówno różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, gorzkie żale, dni krzyżowe), jak i czuwaniom przy zmarłych, a także w ostatniej drodze na cmentarz. Warto podkreślić, że zespół wykonuje głównie pieśni ze swego regionu, a więc Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewskiego.

Józef Murawski jest twórcą ludowym specjalizującym się w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości obszaru kulturowego pogranicza polsko-litewskiego. Pochodzi z rodziny, która od pokoleń słynęła z cenionych w okolicy śpiewaków; śpiewali na weselach, pogrzebach, w chórach kościelnych czy teatrach wiejskich działających w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Od najmłodszych lat interesował się rodzimym folklorem, zbierał stare pieśni, uczył się śpiewać i tańczyć. Wiedzę na temat tradycji oraz lokalnej obrzędowości zdobywał rozmawiając ze starszymi ludźmi, którzy dbali o pamięć miejscowych zwyczajów. Z wielkim zaangażowaniem działa w Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Od 1987 r. jest kierownikiem zespołu POGRANICZE w Szypliszkach. W 2018 r. został uhonorowany Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury  ludowej. (źródło: www.pogranicze.eu)

Zespół ludowy POGRANICZE z Szypliszk jest nierozerwalnie związany z tradycją Suwalszczyzny. Tworzą go wielopokoleniowe rodziny. W 2021 roku zespół świętował jubileusz 40-lecia istnienia. W ciągu czterech dekad w zespole występowało ponad 120 osób. Zespół powstał w 1981 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Szypliszkach. Inicjatorką utworzenia zespołu była ówczesna dyrektor GOK-u Waldemara Malinowska. Początkowo repertuar zespołu składał się głównie z pieśni patriotycznych, wojskowych i ludowych. Od 1987 r. kierownikiem zespołu jest Józef Murawski, a zespół zespół wykonuje tylko pieśni z pogranicza polsko-litewskiego. Od początku istnienia zespół śpiewa wielogłosem, czyli manierą charakterystyczną dla tego konkretnego obszaru Suwalszczyzny (w Polsce jest to drugi po Podhalu region, gdzie występuje wielogłos, choć całkowicie odmienny od podhalańskiego). (źródło: www.pogranicze.eu). Na stronie internetowej zespołu można także odsłuchać ich nagrań. Polecamy!

Anna Szafranowska, to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK. Organizatorka wielu warsztatów muzyki i śpiewu gospel w Suwałkach, Alytusie i Druskiennikach na Litwie. Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop (od 2015). Nauczycielka muzyki romskiej i zajęć teatralnych w Parafialnej Szkole Romskiej w Suwałkach (2009-2010). Instruktorka zajęć teatralnych i zajęć śpiewu tradycyjnego w Ośrodku Kultury w Sejnach (2007-2011). Instruktorka śpiewu tradycyjnego (pieśni polskie, ukraińskie, rosyjskie, romskie, bułgarskie) w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach (2005-2012).

ANCYJAS to zespół śpiewu tradycyjnego, wykonuje tradycyjne pieśni z Suwalszczyzny a cappella „białym głosem” z zachowaniem lokalnej gwary. Tworzą go osoby od pokoleń zakorzenione w kulturze i tradycjach muzycznych Suwalszczyzny. W repertuarze posiada pieśni śpiewane podczas całego roku obrzędowego: kolędy i pastorałki, pieśni wielkopostne, wiosenne, miłosne, weselne i pożniwne. Opracowuje i wykonuje tradycyjne pieśni mniejszości narodowych zamieszkujących Suwalszczyznę, tj. rusińskie pieśni staroobrzędowców, pieśni litewskie i romskie. Swój repertuar poszerza  również o pieśni białoruskie, ukraińskie i  bałkańskie.

Kategoria: Archiwum