XV Kaziuk Suwalski

XV Kaziuk Suwalski
Niedziela, 2.03, godz. 10:00 – 15:00
ul. Patli i fragment ul. Witosa (obok kościoła p.w. św. Kazimierza Królewicza)

Jak nakazuje już ponad czterechsetletnia tradycja, z początkiem marca odbędzie się w Suwałkach kiermasz kaziukowy. Chociaż dzień św. Kazimierza (przypadający 4 marca) jest daleki od początku astronomicznej wiosny, mamy nadzieję, że będzie jej zwiastunem.

wstęp wolny

Regulaminy i karty zgłoszeń można znaleźć na dole strony
OSOBA DO KONTAKTU – HELENA KOZŁOWSKA, tel. 87 563 51 76

Kaziuk_Suwalski_468x60_czerwony

XV już Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia świętego Kazimierza – patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu.

_DSC0704

Podobnie jak w Wilnie, gdzie główny historyczny jarmark od ponad 400 lat funkcjonuje obok kościoła św. Kazimierza, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

_DSC0358

Dzięki staraniom organizatorów – Suwalskiego Ośrodka Kultury działającego wspólnie z parafią p.w. św. Kazimierza – udaje się zachować historyczną ciągłość kulturową Kaziuka Suwalskiego, który podobnie jak jego pierwowzór, Kaziuk Wileński, zmienia charakter w zależności od terminu, w jakim się odbywa. Gdy odpust kazimierski przypada w karnawale – impreza ma charakter ludyczny, jeśli w Wielkim Poście – refleksyjny.

Na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment Witosa w pobliżu kościoła zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą autentyczne dzieła sztuki ludowej.

_DSC0790

Urzekająca ręcznie wykonane ceramika ludowa, wyroby plecione i wyczarowane przez zręczne ręce z drewna, cieszące oczy kolorowe wałki podwileńskich palm wielkanocnych, różnobarwne pisanki pieczołowicie zdobione wzorami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie czy artystyczne kowalstwo ludowe to tylko część „egzotyki” stwarzającej wyjątkowy nastrój i niepowtarzalny klimat tego święta.

_DSC0863

Uczestnicy Kaziuka Suwalskiego cenią sobie również możliwość zakupu apetycznych „prawie smorgońskich” obwarzanek oraz kaziukowych serc z piernika z sentencjami. Wielbiciele smacznego jadła znajdą na straganach przygotowane tradycyjnymi metodami smakowite wędliny, pieczywo, smalec i inne specjały. W trakcie każdego suwalskiego Kaziuka prezentowane są także pokazy dawnego rzemiosła ludowego.

_DSC0732

Warto nadmienić, że jest to pierwszy (kalendarzowo) tegoroczny pokaz imprezy przydający w roku Oskara Kolberga. Rok Oskara Kolberga został ogłoszony w związku z wypadającą w lutym 200. rocznicą jego urodzin. Urodzony w Przysusze w 1814 roku był jednym z pionierów badań polskiego folkloru. Jako pierwszy zebrał i uporządkował według regionów wiedzę na temat polskiej twórczości ludowej – muzyki, tańców, zwyczajów i mowy.

W „XV Kaziuku Suwalskim” planujemy udział ok. 120 twórców rękodzielników, a także ok. 40 członków zespołów i solistów reprezentujących autentyczną tradycję regionu Suwalszczyzny.

Tak było na XIV Kaziuku Suwalskim w 2013 roku:


KARTY ZGŁOSZEŃ I REGULAMINY XV KAZIUKA SUWALSKIEGO 2014

Regulamin kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła XV Kaziuka Suwalskiego 2014
Karta zgłoszenia w kiermaszu rękodzieła i sztuki ludowej XV Kaziuka Suwalskiego 2014

Regulamin przyjmowania zgłoszeń i prowadzenia handlu towarami komercyjnymi podczas XV Kaziuka Suwalskiego 2014
Karta zgłoszenia wystawcy komercyjnego w kiermaszu podczas XV Kaziuka Suwalskiego 2014

Patroni medialni XV Kaziuka Suwalskiego:

tvs24suwalszczyznasuwalki24tvsradio5radio5compldwutygodnikpolskieradiobialystoktvpbialystoksuwalkiinfo_logo_zawsze takie

Kaziuk_2014_plakat_druk_OK-page-001

Kategoria: Archiwum