ZPiT Suwalszczyzna zaprasza

Narodowe Święto Niepodległości uczcimy najnowszym programem Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, którego tancerze zaprezentują kanon polskich tańców narodowych. Na scenie wystąpią też solistki z pieśniami patriotycznymi XVIII i XIX wieku oraz chór PRIMO pod dyrekcją Ignacego Ołowia oraz Kapela Zespołu pod kierownictwem Krzysztofa Krzesickiego.

Sobota, 11.11.2017, godz. 16:00 i 19.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 15 zł KUP TERAZ >> na godz. 16.00 | KUP TERAZ >> na godz. 19.00 lub w kasie SOK 

ZPiT Suwalszczyzna kontynuując cykl odtwarzania własnych lokalnych tradycji plebejskich i mieszczańskich, jakimi zachwycił nas w widowiskach „W podsuwalskiej oberży” i „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”, tym razem zaprasza na koncert ukazujący koronę polskich tańców narodowych. Tworzą ją polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak.

Sympatycy i towarzysze Zespołu słusznie spodziewają się, że także i tańce narodowe będą ukazane przez pryzmat lokalnej historii. Nowy program jest pewnego rodzaju zwieńczeniem pracy zespołu nad lokalną odrębnością kulturową na tle kultury polskiej. Kostiumy zespołu, kontusze szlacheckie, to rekonstrukcja strojów ogólnonarodowych oraz tzw. mundurów obywatelskich z naszego obszaru, historycznie należącego do województwa trockiego (po 1795 r.).

Prezentowane tańce, jak też ich odmiany oraz pieśni patriotyczne zostaną ukazane przez wszystkie grupy taneczne zespołu, czyli: Filary – grupę koncertową, Patronów – zacnych obywateli Suwałk i Suwalszczyzny z dumą kultywujących lokalne tradycje, Dinozaury – tancerzy z pierwszych składów i Dzieci Suwalszczyzny – najmłodszych artystów. Na scenie zobaczymy i usłyszymy solistki Justynę Ołów i Natalię Ołów oraz chór Primo pod dyrekcją Ignacego Ołowia z pieśniami takimi jak „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, czy „Oj, nasi jadą”.

Przypomnijmy, że od 2010 roku Zespół zaprezentował tańce:

  • w szlacheckim kontuszu — Polski epoki napoleońskiej, na motywach epopei Adami Mickiewicza Pan Tadeusz (widowisko „Kochajmy się”)
  • w surducie i tkanych spódnicach — wielokulturowej Suwalszczyzny przełomu XIX i XX wieku, na bazie naszych własnych dawnych tańców i zabaw (widowisko „W podsuwalskiej oberży”),
  • we frakach i balowych sukniach — ziemiańskich elit gubernialnych Suwałk sprzed I wojny światowej, na podstawie md tanecznych, właściwych naszemu i innym miastom tej rangi w całej Europie (widowisko „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”).

To na pewno nie koniec poszukiwań i prezentacji lokalnej tożsamości przez Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, od ponad trzydziestu lat prowadzony przez choreograf Małgorzatę Wojdełko. Listopadowy koncert jest wprowadzeniem do obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, ustanowionego przez Komisję Europejską, promującego m.in. własną tożsamość narodową i regionalną w wiarygodnym kulturowo kształcie. Więcej TUTAJ >>

PROGRAM OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI:

godz. 10.30, plac J. Piłsudskiego, konkatedra pw. św. Aleksandra
msza święta w intencji Ojczyzny

godz. 12.00, plac J. Piłsudskiego
uroczystość pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

godz. 14.00-17.00, Muzeum im. Marii Konopnickiej, ul. Kościuszki 31
gra miejska „W drodze do niepodległości”

godz. 19.00, Sala im. Andrzeja Wajdy SOK, ul. Jana Pawła II 5
„W świecie tańców narodowych Rzeczpospolitej” koncert ZPiT Suwalszczyzna
KUP TERAZ >> lub w kasie SOK


Organizatorzy

Urząd Miejski w Suwałkach
Związki i organizacje kombatanckie w Suwałkach
Moderator Miasta Suwałk
Parafia św. Aleksandra w Suwałkach
Suwalski Ośrodek Kultury
Hufiec Suwałki Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Lutostańskiego w Suwałkach
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach
Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Kategoria: Archiwum

                               
Image Widget