T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée: Biały Bóg

Pokaz filmu „Biały Bóg” w ramach T-mobile Nowe Horyzonty Tournée
Środa, 7.01. 2015, godz. 18:00
Duża Scena SOK, ul. Jana Pawła II 5

Surowe prawo wprowadzone na Węgrzech nakłada na właścicieli psów poważne ograniczenia. 13-letnia Lili walczy, by zatrzymać swojego czworonożnego przyjaciela – Hagena.

t-mobile nowe horyzonty logo 2015Bilety: 10 zł pojedynczy seans, 50 zł karnet na wszystkie filmy w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

Biały Bóg (White God / Fehér isten)

WhiteGod-directorKornelMundruczó-OnSet

Węgry, Niemcy, Szwecja 2014, 119’
reżyseria: Kornél Mundruczó
scenariusz: Kornél Mundruczó, Viktória Petrányi
zdjęcia: Marcell Rév
obsada: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Horváth, Lili Monori

Najlepszy film sekcji Un Certain Regard na 67. MFF w Cannes. Polityczna metafora ubrana w gatunkowy kostium. 13-letnia Lili walczy o to, by zachować swojego czworonoga, jednak jej ojciec porzuca psa na środku ulicy. Zwierzę błąka się po mieście, na własnej skórze doświadczając, jak okrutni potrafią być ludzie. Hagen ucieka przed hyclami, wpada w pułapkę chciwego bezdomnego, zostaje uwięziony i trenowany do krwawych walk. W końcu dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach.

WhiteGod-Still3

„Biały Bóg” jest mroczną, paradoksalną, wieloznaczną bajką zwierzęcą, filmem, który najlepiej ze znanych mi tytułów oddaje duszną atmosferę życia w kraju rządzonym przez Orbana. A przy tym nie ogranicza się do alegorii współczesnego węgierskiego losu, traktuje o powszechnych, od Santiago de Chile po Władywostok, problemach współczesnej polityki. (Jakub Majmurek, „Krytyka Polityczna”).

Pozostałe filmy T-mobile Nowe Horyzonty Tournée:

TOURNEE-2015_B1-druk

Kategoria: Archiwum