Szczęśliwa trzynastka. Srebrna Igła dla Martyny Kleszczewskiej

Kolejny sukces Teatru Efemerycznego! Srebrną Igłę 13. Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce zdobyła Martyna Kleszczewska z Fabryki Monodramu za „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz. Sukces tym większy, że Złotej Igły nie przyznano. Aktorce i reżyserce gratulujemy, a widzów zapraszamy na najbliższy spektakl Teatru. 22 października premierowa „Małgorzata” z Agatą Abbas i „Nie-żyj chwilą” w wykonaniu Aleksandry Łukowskiej.

To już druga nagroda Martyny Kleszczewskiej na 13. Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce. W zeszłym roku zdobyła Złotą Igłę w kategorii monodramów za spektakl „Bez mojej zgody” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Spektakle 13. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Małych”Igły” oceniało jury w składzie: Jan Zdziarski – z Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, Fabian Kocięcki – aktor teatralny i filmowy oraz Piotr Bulcewicz – aktor teatralny i telewizyjny. „Igła” przyciąga do Ostrołęki młodych i ambitnych twórców, którzy podejmują teksty o trudnej problematyce, często bazujące na ich osobistych doświadczeniach. Mimo, że są to teatry amatorskie, działające przy lokalnych ośrodkach kultury lub szkołach poziom jest naprawdę wysoki.

„Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” to opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – zwyczajowe miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki umiejętnej grze i reżyserii, pozwala spojrzeć na opowiadaną historię z perspektywy dziecka wyrwanego ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zmuszonego, by dorosnąć. Zakończenie spektaklu jest otwarte. Widz może dowolnie zinterpretować wieńczącą spektakl kodę i, jeśli umkną mu słowa wypowiedziane na początku przedstawienia, wybrać własne.

zdjęcia: facebook Teatru Efemerycznego oraz P. Kopciał (zdjęcie tytułowe)

Kategoria: Archiwum