Suwałki Blues Festiwal

lewa_grafikasok

komplet_logotypow_PLsok

Bluesowe audycje, do wygrania bilety na SBF 2013

Suwałki Blues Festival 2013 zbliża się wielkimi krokami. Bilety są już w sprzedaży – KLIKNIJ! Niedługo wejściówki będzie można także wygrać w audycjach w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz na antenie Polskiego Radia Białystok.

Od 2 do 10 lipca (bez weekendu) w Radiu Białystok o godzinie 12.45 będzie można posłuchać audycji „Minuta Bluesa”. Przed Suwałki Blues Festival 2013 powinna to być radiowa pozycja obowiązkowa!

Podobnie jest z poniedziałkową „Strefą Dobrej Muzyki”. W godzinach 19.05-22.00 na antenie Radia Białystok rządzi blues. W najbliższym programie Marcina Kozłowskiego będą do wygrania wejściówki na koncerty Suwałki Blues Festival 2013.

Bilety będzie też można zdobyć w prowadzonej przez Jana Chojnackiego audycji „Bielszy odcień bluesa”. W czwartek o godzinie 22.00 w radiowej „Trójce”.

6. edycja Suwałki Blues Festival odbędzie się w dniach 11-13 lipca. W tym miejscu można zapoznać się ze szczegółowym programem festiwalu – KLIKNIJ!

Wystawa „Historia Bluesa, Notodden – Mississippi”

Wernisaż wystawy: 11.07.2013, godz. 17:00
Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71
Wystawa czynna do 31.08.2013

Wstęp wolny

Przy okazji VI edycji Suwałki Blues Festival w Suwałkach będzie można obejrzeć wystawę zdjęć wielkoformatowych pn. „Historia bluesa, Notodden – Mississippi” autorstwa Mortena Gjerde. Wystawa jest kontynuacją nawiązanej współpracy Suwałk z partnerskim miastem Notodden w Norwegii. Jest ona realizowana w ramach projektu: nr 4m/I/2012/PL09 „Promowanie różnorodności artystycznej i kulturowej krajów Europy północno – wschodniej i Skandynawii w ramach Suwałki Blues Festival’ 2013”.

2

Całość suwalskiej ekspozycji jest podzielona na dwie części: zdjęcia zrobione przez Mortena w Mississippi w Stanach Zjednoczonych – ukazujące kolebkę bluesa, gdzie narodził się blues i skąd wywodzą się najwięksi muzycy tego gatunku, a także Notodden – zdjęcia z mającego już dużą renomę Notodden Blues Festivalu. W ramach projektu realizowana jest ponadto wystawa suwalskich fotografików „Suwałki Blues Festival 2008-2011 w fotografii” w Notodden (ekspozycja w sierpniu 2013).

1

,,Zdjęcia przedstawiane na tej wystawie są zbiorem fotografii z moich wypraw do Stanów Zjednoczonych oraz Mississippi. Te podróże stopniowo powiększały moją sieć znajomych, w szczególności w klimacie bluesowym w sercu kolebki bluesa. Bez tych znajomości, wiele ze zdjęć nie mogłoby być zrobionych lub przeniesionych na dysk przenośny. Przedstawiają one bowiem unikalne podejście do zupełnie innej kultury, jest tam też wiele muzyki w obrazach. Dlatego, że przedstawiają ludzi, którzy stworzyli bluesa jako formę muzyki. Dzięki tej wystawie, będziecie Państwo mieli okazję poznać ludzi i środowisko, które też dla wielu Amerykanów przedstawia zupełnie nieznany świat” – powiedział o swoich pracach Morten Gjerde.

at Notodden Blues Festival - the best of people and blues
O autorze:
Morten Gjerde urodził się w 1964 roku. Na świat przyszedł w Notodden, słynącym z jednego z największych w Europie festiwali bluesowych.

Gjerde zaczął fotografować w 1983 roku. Jego zdjęcia, jak sam określa, są czymś z pogranicza fotografii dokumentalnej i sztuki.

Swoją pierwszą pasję łączy z drugą, czyli podróżami. Podczas swoich wypraw Gjerde spotyka się z wieloma ludźmi i to z nich często czerpie inspirację.

at Notodden Blues Festival - the best of people and blues

Bilety na Suwałki Blues Festival 2013

Ruszyła sprzedaż biletów na koncerty podczas Suwałki Blues Festival 2013. Wejściówki m.in. na koncert Michała i Miki Urbaniak są do kupienia od 14 czerwca.

Sprzedaż biletów na SBF 2013 od 14 czerwca

Koncert otwarcia Suwałki Blues Festival 2013

11.07.2013 (czwartek) godz. 20.00
MICHAŁ URBANIAK & MIKA URBANIAK (PL)
Duża Scena SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
bilet – 95 zł
W tym miejscu można sprawdzić plan Dużej Sceny SOK – KLIKNIJ!

Koncerty klubowe Suwałki Blues Festival 2013

bilet na pojedynczy koncert klubowy – 15zł

karnet do 8 klubów (12 i 13 lipca) – 90 zł

12.07.2013 (piątek) od godz. 22.30

HOODOO BAND (PL)
restauracja Na Starówce, ul. Chłodna 2

THE RHYTHM CHIEFS (NL)
Ogród Letni Rozmarino, ul. Kościuszki 75

JUTAS & BELKIN DUO (LT)
Pizzeria Pub U Dzika, ul. Kościuszki 54

THE BLUESTOWN KINGS feat. Jostein Forsberg, Morten Omlid & Trond Ytterbø (NO)
Bar Polski, ul, Kościuszki 59

13.07.2013 (sobota) od godz. 22.30

HARPCORE (PL)
restauracja Na Starówce, ul. Chłodna 2

NIE STRZELAĆ DO PIANISTY & CHEAP TOBACCO (PL)
Ogród Letni Rozmarino, ul. Kościuszki 75

BOB DER BLUESMEISTER & HIS SPECIAL GUESTS (DE/PL)
Bar Polski, ul. Kościuszki 59

MOJO (PL)
Pizzeria Pub U Dzika, ul. Kościuszki 54

Sprzedaż bezpośrednią biletów na koncert otwarcia i karnetów na koncerty klubowe do dnia 11.07.2013 roku prowadzi:

KASA SOK, Suwalski Ośrodek Kultury ul. Papieża Jana Pawła II 5
od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00 oraz w soboty i niedziele przed imprezami biletowanymi od godz. 10:00 do rozpoczęcia imprezy.

Karnet na koncerty klubowe podlega wymianie na opaskę festiwalową. Odbioru opłaconych przelewem karnetów i ich wymiany na opaskę festiwalową można dokonać w dniach 12-13.07.2013 w biurze organizacyjnym – CMIKT (ul. Hamerszmita 16), w godz. 15:00 – 22:30.

Rezerwacje biletów na koncert otwarcia i karnetów na koncerty klubowe są możliwe jedynie w przypadku opłacenia należności przelewem bankowym.

Rezerwacji można dokonać pod nr tel. 87 563 85 18 do dnia 5.07.2013 roku. Tutaj znajdą Państwo plan Dużej Sceny.

Rezerwacje należy opłacić w ciągu 3 dni roboczych od dokonania rezerwacji. Za datę wpływu należności przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego SOK. Po tym terminie nieopłacona rezerwacja zostaje automatycznie anulowana i bilety oraz karnety na koncerty klubowe wracają do sprzedaży.

Dane do przelewu:
Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. (oddział operacyjny w Suwałkach, ul. Kościuszki 54, 16-400 Suwałki): 12 2030 0045 1110 0000 0250 1810
SWIFT GOPZ PL PZ
w tytule przelewu proszę podać dopisek „Urbaniak” i numery rezerwowanych miejsc lub dopisek „Karnet”

Odbioru opłaconych przelewem biletów na koncert Michała Urbaniaka & Miki Urbaniak można dokonać w KASIE SOK (ul. Papieża Jana Pawła II 5) najpóźniej na 30 minut przed koncertem.

Odbioru opłaconych przelewem karnetów na koncerty klubowe oraz wymiany karnetów na opaski festiwalowe można dokonać w dniach 12-13.07.2013 w biurze organizacyjnym – CMIKT (ul. Hamerszmita 16), w godz. 15:00 – 22:30.

UWAGA! Karnet na koncerty klubowe podlega wymianie na opaskę festiwalową.

Sprzedaż bezpośrednią biletów na pojedyncze koncerty klubowe i karnetów na koncerty klubowe w dn. 12-13.07.2013 – INFORMACJA WKRÓTCE.

W Suwałkach pojawią się bluesowe symbole

Blues w Suwałkach jest obecny od kilku lat. W tym roku, z okazji szóstej edycji Suwałki Blues Festival, bluesowość miasta zostanie podkreślona specjalnym symbolem.

„Blues w przestrzeni” powstanie na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Pułaskiego. – Podpisaliśmy już umowę na zrealizowanie tej figury. Będzie to gitara z logiem festiwalu w środku. Cała instalacja ma mieć kilkanaście metrów wysokości. Będzie to wizytówka naszego miasta, którą minie każda osoba przejeżdżająca przez Suwałki – powiedział Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz.

gitara
Zanim 12-metrowa gitara pojawi się na skrzyżowaniu, w Suwałkach gościli będą fani bluesa z całej Europy. Na kilku scenach zagra 30 wykonawców zaproszonych do udziału w 6. edycji Suwałki Blues Festival.

W przyszłym roku w Suwałkach ma pojawić się kolejny symbol „blusowego” charakteru miasta. Stanie na rondzie na drodze do Augustowa. Z kolei na Placu Marii Konopnickiej planowana jest „Aleja Gwiazd”, na której gwiazdy odwiedzające Suwałki będą proszone o odciśnięcie dłoni.

Tegoroczny Suwałki Blues Festival odbędzie się w dniach 11-13 lipca. Tym razem inny będzie początek, gdyż zabraknie koncertu w patio Urzędu Miejskiego. – Zamiast tego zrealizujemy najpierw koncert plenerowy przed budynkiem Suwalskiego Ośrodka Kultury ,a potem koncert biletowany w dużej sali, gdzie zagra Michał Urbaniak i Mika Urbaniak – powiedział Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny SBF.

Budżet tegorocznego festiwalu jest rekordowy. Wynosi 1.041.500 złotych. – To pozwoliło na wzbogacenie oferty festiwalu – stwierdził prezydent Suwałk. – Po raz pierwszy wychodzimy już od 16 czerwca z dużą kampanią bilbordową na terenie 13 największych miast w Polsce, łącznie z kampanią w metrze warszawskim – zaznaczyła Bożena Kamińska, dyrektor organizacyjny Suwałki Blues Festival.

Kolejna gwiazda na Suwałki Blues Festival 2013

Lista gwiazd na 6. edycję festiwalu powiększyła się o jeszcze jedno nazwisko. W Suwałkach wystąpi The Dana Fuchs Band. Dana Fusch to piosenkarka, która jest porównywana do takich legend rocka jak Janis Joplin czy Mick Jagger. Więcej o artystce można dowiedzieć się na jej stronie internetowej: www.danafuchs.com

The_Dana_Fuchs_Band

SUWAŁKI BLUES FESTIVAL najlepszy! „Wydarzenie o randze światowej”

Piąta edycja Suwałk Blues Festival została przez czytelników kwartalnika „Twój Blues” uznana za WYDARZENIE 2012 ROKU. W sobotę (20 kwietnia) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury odebrali w chorzowskim Teatrze Rozrywki na Gali Blues Top 2012 specjalną nagrodę. Wyróżniony został także Bogdan Topolski, dyrektor artystyczny SBF.

„Twój Blues” co roku przyznaje „Blues-Kalarusy” laureatom ankiety „Blues Top” przeprowadzanej wśród czytelników kwartalnika. Głosowanie odbywa się w 13 kategoriach – z podziałem na Polskę i Świat.

Suwałki Blues Festival zdobył najwięcej głosów i wyprzedził takie wydarzenia jak Rawa Blues Festival oraz 50. numer „Twojego Bluesa”.

– To dowód uznania dla wszystkich, którzy są zaangażowani w organizację festiwalu – powiedział Czesław Renkiewicz, odbierając wyróżnienie. – Przez pięć lat udało nam się wynieść Suwałki Blues Festiwal do rangi nie tylko ogólnopolskiej, ale nawet światowej. Świadczy o tym sam fakt, że na naszym festiwalu występują największe bluesowe gwiazdy z całego świata jak Joe Bonamassa czy Ten Years After – dodał Prezydent Suwałk.

Wyróżniony został nie tylko Suwałki Blues Festival, ale także jego dyrektor artystyczny. Bogdan Topolski zajął 9. miejsce w kategorii „Bluesowa Osobowość Roku”. – Jak najbardziej zasłużył na to wyróżnienie. To przede wszystkim dzięki niemu ten festiwal ma tak wysoką rangę artystyczną – powiedziała Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Zdjęcia z chorzowskiej Gali Blues Top 2012

Źródło foto: Urząd Miejski w Suwałkach

Przypomnijmy, że tegoroczna, już szósta, edycja Suwałki Blues Festival odbędzie się w dniach 11-13 lipca.

Te gwiazdy zagrają na tegorocznym Suwałki Blues Festival – KLIKNIJ!

Inni laureaci:
Kwartalnik „Twój Blues” to jedyny ogólnopolski magazyn poświęcony w całości muzyce bluesowej, uznawany za wpływowe i opiniotwórcze źródło informacji o bluesie. „Bluesy-Kalarusy” – tak nazywają się nagrody, które w chorzowskim Teatrze Rozrywki odebrali laureaci polskiej części ankiety. Oprócz Suwałki Blues Festiwal wyróżniono: Magdę Piskorczyk, Jana Gałacha, Bartka Szopińskiego, Bartka Miarkę, Bartka Przytułę, Michała Kielaka, Boogie Boys, Dr Blues & Soul ReVision, Harpcore.

Suwałki Blues Festival 2013 – znamy już wszystkie gwiazdy.

Tegoroczna, 6. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 11-13 lipca. Wystąpi aż 30 wykonawców z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Danii, Irlandii, Szwecji, Francji, Niemiec, Litwy, Łotwy i Polski; łącznie prawie 200 muzyków. Przez pełne trzy doby, od czwartku do niedzieli, w całych Suwałkach rozbrzmiewać będzie blues. Już pierwszego dnia, na dobry początek i zaostrzenie muzycznych apetytów, wczesnym popołudniem – muzyczny happening plenerowy przed nowym obiektem Suwalskiego Ośrodka Kultury, z udziałem BLUES EATERS z Grande-Synthe (FR) oraz koncert klubowy akustycznej formacji UNION OF BLUES (LT/PL). Wieczorem mocne uderzenie – biletowany koncert światowej sławy skrzypka, saksofonisty i kompozytora MICHAŁA URBANIAKA, który w specjalnym programie wystąpi ze swoją córką MIKĄ URBANIAK. Po raz pierwszy w historii Festiwalu koncert odbędzie się pod dachem, na jednej z najnowocześniejszych scen w tej części Europy – sali teatralno-koncertowej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Od rana w piątek i sobotę serwujemy gościom festiwalu śniadania bluesowe, przy których będzie można nasycić się graną na żywo muzyką bluesową. W suwalskich lokalach zagrają: HOODOO BAND (PL), THE RHYTHM CHIEFS (NL), BOB DER BLUESMEISTER (DE/PL), JUTAS & BELKIN DUO (LT), HARPCORE (PL), NIE STRZELAĆ DO PIANISTY & CHEAP TOBACCO (PL), JOSTEIN FORSBERG, TROND YTTERBØ & MORTEN OMLID (NO) i MOJO (PL). W menu – niemal wyłącznie bluesowe potrawy!

W godzinach popołudniowych zapraszamy na kameralne koncerty plenerowe w scenerii suwalskiej Starówki. Na scenach przy ul. Chłodnej i Kościuszki wystąpią zarówno polskie zespoły, jak i goście z Irlandii, Łotwy, Szwecji i Portugalii. Wystąpią: BOGDAN SZWEDA & EASY RIDER (PL), THE JAN GAŁACH BAND (PL), SZULERZY (PL), WHY DUCKY? (PL), MONA JOHANSSON DUO (SE), TOM PORTMAN (IE), WILLIE MAE UNIT (PL), EL TRIO (LV), JJL TRIO (PL) i TRES HOMBRES (PL/PO).

Piątkowe i sobotnie koncerty plenerowe na dwóch głównych scenach festiwalowych w zabytkowym centrum miasta tradycyjnie będą otwarte dla publiczności. Rozpoczną się o godz. 17.00 i potrwają do godz. 22:00. Zobaczymy i usłyszymy największe gwiazdy bluesowej sceny, między innymi:

JACK BRUCE & HIS BIG BLUES BAND (UK) – legendarny basista kultowego tria Cream, kompozytor i instrumentalista, współpracował z takimi wykonawcami jak m.in. John Mayall, Lou Reed, Frank Zappa czy Charlie Watts.

HUNDRED SEVENTY SPLIT (UK) feat. Joe Gooch & Leo Lyons from Ten Years After – nowy projekt muzyków z zespołu Ten Years After.

HENRIK FREISCHLADER BAND (DE) – jeden z najbardziej znanych gitarzystów europejskiej sceny bluesowej.

ERIC GALES BAND (US/PL) – amerykański blues-rockowy gitarzysta, okrzyknięty cudownym dzieckiem, w jego grze słychać wpływy Jimi Hendrixa.

SCANDINAVIAN BLUES & ROOTS REVUE (SE/DK/NO) – specjalny bluesowy projekt muzyków ze Szwecji, Norwegii i Danii.

LAYLA ZOE (CAN) – wokalistka bluesowa, obok której nie można przejść obojętnie; często porównywana do Janis Joplin przez jej surowe i emocjonalne zachowanie na scenie.

Koncerty główne poprowadzą znani dziennikarze bluesowi: Jan Chojnacki – Program III Polskiego Radia oraz Andrzej Jerzyk – Radio Centrum Kalisz, Forum Okolice Bluesa, portal www.blues.com.pl.

Doskonałym uzupełnieniem festiwalowych emocji będą wieczorne koncerty klubowe i nocne jam session w restauracjach i pubach. Wystąpią: HOODOO BAND (PL), THE RHYTHM CHIEFS (NL), HARPCORE (PL) i NIE STRZELAĆ DO PIANISTY & CHEAP TOBACCO (PL). Wielbiciele bardziej klimatycznej odmiany bluesa będą mogli posłuchać: JUTAS & BELKIN DUO (LT), BOB DER BLUESMEISTER (DE/PL), JOSTEIN FORSBERG, TROND YTTERBØ & MORTEN OMLID (NO) i MOJO (PL).

Zapraszamy!

Więcej informacji na www.suwalkiblues.com

Rekordowe dofinansowanie Suwałki Blues Festival.

Suwałki Blues Festival 2013 otrzyma 495 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Aplikacja została przygotowana przez Urząd Miejski w Suwałkach. Warto podkreślić, że przyznana kwota jest niewiele mniejsza niż ta, o którą wnioskowano, a projekt zajął czwartą pozycję na liście przyznanych grantów.

W ciągu pięciu minionych lat suwalski festiwal zyskał opinię największej i najważniejszej plenerowej imprezy bluesowej w Polsce i tej części Europy. Corocznie na trzy dni miasto staje się stolicą bluesa, a Festiwal gromadzi blisko dwudziestotysięczną rzeszę fanów z Polski i świata. Fenomenem jest fakt, że blues jest obecny w przestrzeni miejskiej przez całą dobę – począwszy od śniadań bluesowych, przez kameralne koncerty w klubach i na scenach ulicznych oraz główne koncerty plenerowe, po wieczorne jam sessions. Festiwal to również wystawy fotograficzne i warsztaty instrumentalne, a także prezentacje wydawnictw bluesowych i sprzęty muzycznego.

Suwałki Blues Festival ponownie nagrodzony!

W sobotę 1 lutego ogłoszono wyniku ogólnopolskiego plebiscytu czytelników kwartalnika „Twój Blues” – Blues Top 2012 Suwałki Blues Festival zdobył pierwsze miejsce w kategorii Wydarzenie Roku. II miejsce zajął festiwal Rawa Blues, a III miejsce 50. numer kwartalnika „Twój Blues” . Więcej informacji: www.twojblues.com

SBF_2012_Glenn_Hughes

 

SBF_2012_The_Yardbirds

 

Oto pełna lista wyników Wydarzenie Roku – Polska

1. Suwałki Blues Festival 286

2. Rawa Blues Festival 269

3. 50. numer Twojego Bluesa 203

4. Earl Thomas na Gali Blues Top 174

5. Festiwal Legend Rocka 165

6. Robert Cray na Rawie 162

7. Jimiway Blues Festival 160

8. Bobby Rush w Olsztynie 155

9. Olsztyńskie Noce Bluesowe 142

10. Front Porch Blues czyli… Lauba pełno bluesa 130

Kategoria: Wydarzenia nadchodzące