Śpiewali na ludowo pod patronatem SOK

14 marca 2017 roku w Zespole Szkół nr 3 w Suwałkach odbył się już IV Powiatowy Konkurs Piosenki Ludowej dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu suwalskiego. Suwalski Ośrodek Kultury był patronem konkursu, w którym wystąpiło 26 solistów oraz 16 grup wokalnych.

 

W przeglądzie konkursowym zaprezentowało się:
w grupie szkół podstawowych: 8 solistów oraz 4 grup wokalnych wśród uczniów klas 1-3  oraz 10 solistów oraz 9 grup wokalnych wśród uczniów klas 4-6,
w grupie szkół gimnazjalnych: 8 solistów oraz 3 grup wokalnych.

Uczestnicy mogli zaprezentować jeden utwór ludowy z naszego regionu. Jury oceniało występy pod względem m.in. doboru repertuaru do wieku wykonawcy, poprawnej interpretacji, warunków głosowych, muzykalności, poczucia rytmu, ogólnego wyrazu artystycznego, ruchu scenicznego i choreografii.

Komisja Artystyczna oceniała występy w składzie:
Józef Murawski – kierownik zespołu „Pogranicze” z Szypliszk,
Anna Brzozowska– nauczyciel Zespołu Szkół nr 3 w Suwałkach,
Andrzej Nowakowski – brat OFMConv., franciszkanin, parafia p.w. Bożego Ciała w Suwałkach,
Mirosław Nalaskowski – muzyk folklorysta, Suwalski Ośrodek Kultury.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Komisja podjęła decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień:

Szkoły podstawowe – klasy 1-3

Kategoria: soliści
I nagroda – Amelia Grygutis z SP w Słobódce
II nagroda – Angelika Pietruszewska z SP w Przerośli
III nagroda – Iga Rudziewicz z SP w Wiżajnach
wyróżnienie – Oliwia Osewska z SP 4 w Suwałkach

Kategoria: grupy wokalne
I nagroda – grupa „Kazimierki” z SP 4 w Suwałkach
II nagroda – duet z SP w Przerośli
III nagroda – duet z SP 4 w Suwałkach

Szkoły podstawowe – klasy 4-6

Kategoria: soliści
I nagroda – Magdalena Balcer z SP w Wiżajnach
II nagroda – Agnieszka Wołyniec z SP w Becejłach
III nagroda – Stanisław Chmielewski z SP6 w Suwałkach
wyróżnienie – Piotrowi Buza z SP w Przerośli

Kategoria: grupy wokalne
I nagroda – zespół dziewczęcy z SP w Słobódce (za pieśń „Szumiała dąbrowa”)
II nagroda – zespół „Szuwarki” z Wiżajn
III nagroda – zespół „Przeroślaczki” z SP w Przerośli
wyróżnienia – zespół dziewczęcy ze Słobódki (za pieśń „Szemże deszczyk”), zespół chłopięcy „Małe Suwałki” z SP 6 w Suwałkach

Szkoły gimnazjalne

Kategoria: soliści
I nagroda – Natalia Murawska z Gimnazjum w Słobódce
II nagroda – Karolina Michałowska z Gimnazjum w Wiżajnach
III nagroda – Beata Jarząbska z ZS nr 3 w Suwałkach
wyróżnienie – Weronika Zamojska z Wiżajn

Kategoria: grupy wokalne
I nagroda – duet z Gimnazjum w Słobódce
II nagroda – zespół z Wiżajn
III nagroda – zespół wokalny z ZS nr 3 w Suwałkach

W przeglądzie wzięli udział reprezentanci z czterech gmin powiatu suwalskiego (Przerośl, Wiżajny, Rutka-Tartak, Szypliszki) oraz trzech suwalskich szkół podstawowych i gimnazjów.


W trakcie konkursu odbyły się warsztaty rękodzieła, które poprowadziły instruktorki Suwalskiego Ośrodka Kultury z Pracowni Rękodzieła i Rzemiosła Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Interesujesz się dziedzictwem Suwalszczyzny i tradycjami naszego regionu? CZYTAJ WIĘCEJ >>

Kategoria: Archiwum