PROJEKTY DOFINANSOWANE
Projekty aktualnie realizowane
XVII, XVIII, XIX LETNIA FILHARMONIA AUKSO Wigry
Czas trwania: 2016-2018
Unikalny projekt kulturalno-edukacyjny, który co roku na przełomie lipca i sierpnia na Suwalszczyźnie umożliwia kontakt ze sztuką o najwyższych walorach wykonawczych. Projekt opiera się na jednym z najlepszych zespołów kameralnych w Polsce AUKSO pod dyr M. Mosia
Festiwal daje szansę obcowania ze znakomitą jakościowo sztuką grupom społecznym, które ze względu na usytuowanie z dala od największych ośrodków nie mają takich możliwości na co dzień.
W ramach wydarzeń festiwalowych odbywać się będą koncerty orkiestrowe, kameralne, warsztaty,
spotkania, a także pojedyncze wydarzenia o charakterze promocyjnym (prezentacje artystów
związanych z kulturą Polski północnowschodniej, koncerty uczestników warsztatów).
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sabina Knoch – tkaczka dywanów dwuosnowowych z Suwalszczyzny – uczy tkać
czas trwania: styczeń-grudzień 2016 r.
Projekt realizowany w ramach zadania „Mistrz tradycji”. Przewiduje przeprowadzenie warsztatów tkania dywanów dwuosnowowych przez panią Sabinę Knoch – jedną z nielicznych już w regionie znawczyń tej techniki tkackiej, zakończone wystawą powarsztatową i wydaniem katalogu.
Planowanym rezultatem projektu jest zainteresowanie i nauczenie 6 mieszkańców Suwałk i okolic tej trudnej, a zarazem elitarnej techniki, co znacząco przyczyni się do pogłębienia tożsamości kulturowej tych osób.
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekty zakończone
Muzyczno- taneczna ludowa tożsamość Suwalszczyzny i północno- kresowych regionów
czas trwania: 2014-2015
Celem projektu było trwałe udostępnienie odbiorcom docelowym trudnodostępnej dokumentacji kulturowej zebranej w XIX i XX wieku z terenu Suwalszczyzny oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny — obszarów związanych z dokumentowaniem folkloru przez Kolberga i jego następców w XIX i XX wieku na obszarze Suwalszczyzny i litewskiego i białoruskiego przygranicza.
W obszarze ochrony i udostępniania treści zrealizowano:
- digitalizację nagrań audio i wideo muzyki i tańców Suwalszczyzny dokonanych w latach 1953–2005 przez badaczy z ośrodków naukowych: Instytutu Sztuki PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu;
- opracowano stronę internetową http://dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu , na której są opublikowane powyższe i inne materiały o tradycjach kulturowych regionu;
W zakresie praktycznym zrealizowano:
- cykl wykładów o historii, tańcach i modzie Suwałk sprzed I wojny światowej,
- otwarte warsztaty tańców plebejskich (Potańcówki) w Suwałkach i regionie
- nowe, pełnowymiarowe widowisko taneczno-teatralne Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, zatytułowanego „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.”.
W rezultacie projektu powstał koherentny zbioru materiałów kulturowych – źródłowe kompendium materiałów etnomuzycznych i etnochoreotechnicznych (dotychczas niepublikowanych lub bardzo trudno dostępnych).
Zarówno zdigitalizowane zasoby muzyczne i taneczne, jak i aktualności dot. warsztatów i widowisk ZPiT „Suwalszczyzna” znajdują się na specjalnie do tego celu utworzonej stronie internetowej www.dziedzictwosuwalszczyzny.soksuwalki.eu.
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
SPEAK — Suwalski Program Edukacji i Animacji Kulturalnej
czas trwania: 2014-2015
Projekt dotyczył stworzenia i wprowadzenia w życie Suwalskiego Programu Edukacji i Animacji Kulturalnej SPEAK (MÓWIĆ) w oparciu o propozycje instytucji kultury i oświaty, organizacji pozarządowych w Suwałkach i regionie.
W ciągu dwuletniego projektu (2014-2015) odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń – seminaryjnych, artystycznych i warsztatowych – co w długoterminowej perspektywie zmieniło proporcje spędzania wolnego czasu przez młodych i dorosłych mieszkańców regionu. SPEAK to:
- prawie 50 wydarzeń – szkoleń dla kadry i warsztatów dla młodzieży, w tym 396 godzin warsztatów
- ponad 2500 zaangażowanych uczestników
- około 15000 odbiorców.
Realizacja projektu – KLIKNIJ >>
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Suwałki
XVI Letnia Filharmonia AUKSO – Wigry 2015
AUKSO to coroczny festiwal o szerokim spektrum artystycznym i kulturowym, odbywający się na Suwalszczyźnie, a od roku także na południu Polski w Pieninach.
Jego atutami są: wysoki poziom związany z rozwojem orkiestry AUKSO pod dyr. M. Mosia (dyrektora artystycznego festiwalu), udział renomowanych solistów oraz projekt z pogranicza klasyki i jazzu. Głównym rysem XVI edycji (26.07 – 2.08) była kontynuacja wątku symfonicznego (V i VI Symfonia Beethovena), klasyczne propozycje wokalnoinstrumentalne (Joanna Woś sopran), a także programy z pogranicza sfer muzycznych – wspólny występ z gwiazdą amerykańskiego jazzu – Uri Cainem oraz nowy repertuar AUKSO i zespołu akordeonisty Marcina Wyrostka.
W roku 2015 festiwal umocnił swoją pozycję w kalendarzu kulturalnym Polski poprzez nową strukturę organizacyjną i wiodącą rolę instytucji samorządowej. Wątek stricte edukacyjny stanowiły otwarte warsztaty wokalne i muzyki etnicznej.
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Suwałki
Suwałki Blues Festival 2015
Celem projektu było ukazanie twórczości muzycznej w bogatym kontekście kultury polskiej i światowej poprzez konfrontację tradycji i nowoczesności oraz różnorodności technik i praktyk wykonawczych. Cel został osiągnięty.
Ósma edycja Suwałki Blues Festival odbyła się w dniach 9-11 lipca 2015 roku. Zaprezentowano najbardziej wartościowe zjawiska i tendencje w polskim i światowym nurcie muzyki bluesowej. Wyraziło się to w zapraszaniu do udziału w festiwalu najbardziej cenionych gwiazd blues i nowych, ciekawych, młodych twórców bluesa z USA, Europy i Polski. W tym roku w festiwalu uczestniczyli tak znani i cenieni światowi wykonawcy jak: THE CLEM CLEMPSON BAND feat. CHIS FARLOWE of COLOSSEUM (UK), COCO MONTOYA (USA) i JAMES “BLOOD” ULMER MEMPHIS BLOOD BLUES BAND feat. RONNY DRAYTON (USA), a z Polski SBB i OBSTAWA PREZYDENTA. Wystąpili też młodzi artyści DANNY BRYANT & HIS BAND (UK), RYAN McGARVEY BAND (USA) i BEN POOLE (UK), ŚCIGANI (PL), PAWEŁ SZYMAŃSKI & LAZY BONES (PL), NIEBIESKA SOWA (PL) i inni. Łącznie wystąpiło 41 wykonawców o wysokiej klasie wykonawczej z Polski, Europy i USA. Festiwal zgromadził ok. 15 000 odbiorców.
Podczas 3-dniowego festiwalu zrealizowano 58 wydarzeń kulturalnych:
- konkurs zespołów bluesowych
- warsztaty
- koncert w sali koncertowej
- koncert – finał warsztatów muzycznych
- 17 wieczornych koncertów klubowych zakończone jam session
- 18 śniadań bluesowych
- 16 koncertów plenerowych
- 1 koncert – finał konkursu bluesowego
Dofinansowanie: Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura dostępna”
Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych ŹRÓDLISKA 2013/2014
VI Międzynarodowy Festiwal Ludowych Zespołów Tanecznych „Źródliska” prezentuje najdawniejsze obrzędy doroczne krajów Europy Środkowej i Wschodniej: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i Rosji. Podtytuł tematyczny tej edycji festiwalu „Źródliska” brzmiał: „Pory roku: lato”.
Tańce letniej obrzędowości dorocznej w Polsce i Europie Wschodniej ukazano przy okazji dwóch obrzędów: letniego przesilenia, nazywanego „Sobótką”, „Palinocką”, „Nocą Świętojańską” czy „Kupałą” i zakończenia zbioru zboża chlebnego – żyta: „Dożynek”.
Festiwal zrealizowano w sierpniu 2014 roku. Uczestniczyły w nim zespoły rekonstrukcji kulturowych z Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi i północnej Rosji. Rekonstruowane obrzędy zostały profesjonalnie zarejestrowane i wydane w postaci płyt DVD. W ramach projektu zorganizowano także warsztaty taneczne i popularnonaukowe seminarium, pozwalające na ukazanie tanecznych archetypów agrarnych, kupalnych itp. w kulturach tej części Europy – by je rozpoznać, przyswoić i popularyzować.
Ocenę i komentarze prezentowanych rekonstrukcji prowadziło międzynarodowo grono eksperci (etnomuzykologowie i etnochoreologowie) z uniwersytetów w Sankt Petersburgu, Rydze, Wilnie, Mińsku, Warszawie, Krakowie i Lublinie. przewodniczącym Rady był prof. Ihor Macijewski z Sankt Petersburga.
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
MULTIMEDIALNY SOK – podniesienie standardu działalności edukacyjnej i animacyjnej Suwalskiego Ośrodka Kultury”, 2014
Projekt dotyczył unowocześniania działalności merytorycznej SOK głównie w kierunku rozwoju multimediów i otoczenia organizacyjnego. W jego ramach sfinansowano zakup następującego sprzętu:
- multimedia: system do realizacji dźwięku studyjnego/filmowego/TV, komputer do montażu wideo, mikrofony (reporterski, do kamery, studyjne), mikroport, odsłuchy studyjne, monitory, oprogramowanie; zestaw oświetlenia reporterskiego, laptop do multimediów/projekcji, karta dźwiękowa; program do montażu liniowego, do projekcji video, do produkcji filmowej, cyfrowy mikser wizyjny; aparaty fotograficzne z obiektywami, kamera, oświetlenie, karty pamięci, statywy, stabilizator naramienny; urządzenie wielofunkcyjne drukarka/ kopiarka/ skaner; konwertery sygnału
- używany fortepian koncertowy STEINWAY klasy C
- zestaw podstawowego wyposażenia technicznego zaplecza dużej sceny widowiskowo-koncertowej i sceny kameralnej: linki zabezpieczające, szafy filtrowe, żarówki reflektorowe, filtry barwne do reflektorów, przewody XLR akustyczne, przejściówki akustyczne, specjalistyczne meble do reżyserki, pokrowce na okotarowanie, oświetlenie robocze sceny, mostów i kulis, oświetlenie niebieskie kulis, parawan akustyczny, statywy mikrofonowe i inne
Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Baśniowa Suwalszczyzna i mityczna Dzukija — przenikanie kultur na polsko-litewskim pograniczu, 2014
Celem Festiwalu Fantasy było propagowanie fantastyki zawartej w filmie, literaturze, plastyce, teatrze, muzyce, grach i w różnych przejawach aktywności artystycznej. Hasło „Baśniowa Suwalszczyzna, mityczna Dzukija” wykorzystało potencjał tkwiący w tożsamości regionu: jego historię, legendy, magię, krainę Jaćwingów, krasnoludki opisanych przez suwalczankę Marię Konopnicką oraz liczne wątki mitologiczne Litwy, które były często zupełnie nieznane szerokiej społeczności.
W ramach projektu zorganizowano 3-dniowy festiwal fantastyki (wrzesień 2014). Odbyło się kilkadziesiąt działań: warsztaty plastyczne, rekonstrukcji historycznych, spotkania z pisarzami, gry, projekcje filmowe z muzyką na żywo i wiele innych.
Dodatkowo przed festiwalem zostały zorganizowane 3 transgraniczne konkursy: fotograficzny, plastyczny i literacki na najciekawsze opowiadanie fantastyczne. Polsko-litewskie jury wybrało najlepsze opowiadania, które wydano w formie książkowej.
Każdy kraj wniósł do programu festiwalu charakterystyczne dla siebie elementy: strona litewska odradzające się pogaństwo, niezwykle bogatą mitologię i baśniowe wątki kultury bałtyjskiej, a polska — fantasy w literaturze, plastyce, teatrze i filmie. Realizacja projektu przyczyniła się do rozbudzenia zainteresowania mało znanymi wątkami kultury dwóch narodów, a także zostały nawiązane nowe kontakty i przyjaźnie między dwoma społecznościami — suwalską i olicką.
Realizacja projektu – KLIKNIJ >>
Dofinansowanie:
Patronat: EUROREGION NIEMEN
Promocja tradycji kulturowych Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego, 2014
Projekt polegał na promowaniu tradycji kulturowych Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego poprzez Zespół Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. W ramach projektu zostały zaprojektowane i wykonane koszulki promocyjne dla wszystkich członków zespołu, którzy są zorganizowani w czterech grupach, w tym dzieci, juniorów, grupy reprezentacyjnej i patronalnej.
Zobacz spodziewane i niespodziewane efekty projektu – KLIKNIJ >>
Dofinansowanie: Unia Europejska, Europejski Fundusz Rybacki
3 teatry, 2013
Projekt dotyczył zorganizowania cyklu działań w obszarze teatr – teatr tańca – taniec. Jego celem było zaangażowanie jak najszerszego kręgu społeczeństwa do uczestnictwa w działaniach kulturalnych, stworzenie propozycji, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce po jednej lub drugiej stronie kurtyny – jako aktor, twórca lub widz.
Projekt był realizowany w oparciu o młodych i dorosłych uczestników amatorskiego ruchu artystycznego. Miał na celu udoskonalenie ich warsztatu, a także pozyskanie i wykształcenie nowych aktywnych uczestników tego ruchu w Suwałkach.
W ramach projektu zaprezentowano spektakle: „Musicalowa Gala Teatru Broadway” Teatru Broadway ze Szczecina, „Przedwczorajsze historie” Teatru Mimo z Warszawy i „Spalone skrzydła” Teatru Nikoli z Krakowa. Odbyły się także animacje teatralne Teatru Małe Mi, warsztat kreatywnego opowiadania pt. „Historie wydobyte z kufra pamięci” oraz warsztaty choreograficzne Zespołu Tańca Nowoczesnego Dotyk z profesjonalnym choreografem.
Dofinansowanie: Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.