PRESS ROOM

W sprawach związanych z:

  • filmowaniem na terenie Suwalskiego Ośrodka Kultury na potrzeby programów informacyjnych,
  • dokonaniem fotorelacji z naszych wydarzeń,
  • wykorzystaniem logotypu SOK,
  • uzyskaniem informacji o SOK,
  • akredytacjami na wydarzenie organizowane przez SOK

prosimy o kontakt z działem promocji Suwalskiego Ośrodka Kultury:
tel. 87 563 85 07, 87 563 85 08, e-mail: promocja@soksuwalki.eu

Logotypy Suwalskiego Ośrodka Kultury – POBIERZ >>


W ramach obchodów jubileuszu 90. rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy, Honorowego Obywatela Miasta Suwałk, w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyło się w marcu 2016 roku kilka wydarzeń. Ich ukoronowaniem było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Artyście z okazji nadania jego imienia sali widowiskowo-teatralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury, 16 czerwca 2016 roku. Wydarzenie uświetniła obecność Andrzeja Wajdy oraz fragmenty widowiska „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914 r.” ZOBACZ ZDJĘCIA Z PREMIERY >>

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba – to ceniony na całym świecie reżyser filmowy i teatralny, laureat Oscara za całokształt twórczości, scenarzysta, działacz „Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych i Honorowy Obywatel Suwałk. Żywa legenda polskiej kultury.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z nadania sali koncertowo-teatralnej SOK imienia Andrzeja Wajdy i zdjęć z wizyty Andrzeja Wajdy w Suwałkach i Suwalskim Ośrodku Kultury:

Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda początkowo interesował się malarstwem – studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, żeby ostatecznie wybrać kino, w 1953 kończąc Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeden z założycieli polskiej szkoły filmowej, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownik zespołu filmowego „X”. Laureat najważniejszych nagród na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą i Oscarem za całokształt twórczości na czele.

Zadebiutował w 1954 roku obrazem „Pokolenie”. W następnych latach wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie – m.in.: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia Obiecana”,”Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Siłą jego filmów jest uniwersalny język przekazu – dzięki czemu bohaterowie filmów Wajdy żyją w wyobraźni masowego odbiorcy na równi z postaciami historycznymi czy bohaterami klasycznej literatury.