Lekcja teatralna z Teatrem Efemerycznym

Spotkanie z aktorami Teatru Efemerycznego i Fabryki Monodramów, między innymi z Martyną Kleszczewską, laureatką Złotej Igły na XII Festiwalu Teatrów Małych w Ostrołęce w kategorii monodram oraz Samuelem Salamonem. W programie „Mój ojciec”, „Obłęd” i „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”.

Piątek, 17.03.2017, godz. 9.00, 12.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp: 10 zł w kasie SOK | rezerwacje grupowe: 87 563 85 18

reżyseria i prowadzenie lekcji: Jolanta Hinc-Mackiewicz
czas trwania: 120 minut
tematyka lekcji:
omówienie elementów dzieła scenicznego wykorzystanych w spektaklu: scenografii, światła, muzyki, gry aktorskiej, elementów dramaturgii w konstrukcji scenariusza oraz rozumienia kodu teatralnego
w programie:
godz. 9.00 – „Mój ojciec” i „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir”   POBIERZ ofertę >>
godz. 12.00 – „Zabrali mnie w nocnej koszuli na Sybir” i „Obłęd”   POBIERZ ofertę >>

samuel salamon mój ojciecMÓJ OJCIEC  |  premiera 11.02.2017
w wykonaniu Samuela Salamona

„Mój ojciec” to drugi monodram w wykonaniu Samuela Salamona. Pierwszym była opowieść  „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem Samuel wciela się w postać żydowskiego nastolatka, którego czeka nagła zmiana losu. Najważniejszą postacią w jego dotychczasowym życiu był ojciec. Matkę spotykał w wyznaczone przez sąd dni, macochy nie lubi. Nagle wszyscy czegoś od niego oczekują, najbliżsi żądają, by był gotowy wypełnić zadania ponad miarę jego wieku. A on chciałby cieszyć się wiosennym słońcem…

Dylematy bohatera spektaklu, dorastającego chłopaka z dobrej rodziny – być posłusznym dorosłym czy odważyć się wyrazić własne zdanie – są podobne do tych, które mają dzisiejsi nastolatkowie.


Zabrali mnie w nocnej koszuli na SybirZABRALI MNIE W NOCNEJ KOSZULI NA SYBIR  |  premiera 22.10.2016
w wykonaniu Martyny Kleszczewskiej

Opowieść 15-letniej dziewczyny, którą wraz z matką i bratem wywieziono w bydlęcych wagonach na Sybir – miejsce zesłań pokoleń Polaków i innych narodów włączonych w orbitę oddziaływania najpierw wielkiej Rosji, potem Związku Sowieckiego. W roli głównej Martyna Kleszczewska, laureatka wielu nagród i wyróżnień na prestiżowych festiwalach i konkursach teatralnych (Złota Igła XII Festiwalu Teatrów Małych, Ostrołęka 2016, Złota Podkowa na XIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem, Suwałki 2016, I miejsce na XXI Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych, Łomża 2016).

Spektakl nie epatuje cierpieniem ani bestialstwem oprawców, a jednak, dzięki sprawnemu aktorstwu i oszczędnej, precyzyjnej reżyserii, pozwala poczuć emocje dziecka, które, wyrwane ze szczęśliwego i bezpiecznego kręgu rodziny, w jednej chwili zostaje zmuszone, by dorosnąć.


obłędOBŁĘD  |  premiera 22.10.2016
w wykonaniu aktorów Teatru Efemerycznego

Opowieść o bezsensie świata, zagrożeniu i rywalizacji, zbudowana głównie z obrazów. Ciekawa forma spektaklu jest efektem działań improwizacyjnych zespołu do muzyki Oskara Jakubanisa aktora TE oraz wykorzystania projekcji multimedialnych.

Aktorzy wykrzykują swój ból istnienia, niezrozumienie i bezwzględność świata, w którym przyszło im żyć, posługując się słowami, które wypowiedziano w poprzednim stuleciu. Spektakl wart obejrzenia z uwagi na interpretacje oraz bliski wrażliwości młodej widowni sposób prezentacji, który może zachęcić do czytania poezji.

Tak o spektaklu mówią aktorzy TE: To szalona podróż z bandą dziwaków. Głos wołającego na puszczy. Zbiorowa kreacja zespołu, może przerażająca lub odrzucająca, ale na końcu czeka prawdziwe oblicze naszego świata. Jak powiedział Szalony Kapelusznik – tylko wariaci są czegoś warci.


 Fot. Piotr Kopciał

Kategoria: Archiwum