Niezwykły projekt „A Gambler’s Hand”

Koncert Seana Noonana z Kwartetem Smyczkowym – „A Gambler’s Hand
Wtorek, 1.10, godz. 19:00
Duża Scena Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

Drugiego takiego projektu nie ma. Połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym daje nieoczekiwany, niezwykły efekt muzyczny.

Bilety: 15 złotych w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

baner_noonan_poprawka
„Gambler’s Hand sygnalizuje nową zuchwale wytyczoną granicę. Nikt nie słyszał jeszcze kwartetu smyczkowego prowadzonego przez perkusistę, a zwłaszcza tak niekonwencjonalnego perkusistę jakim jest Noonan. Nie można tego z niczym porównać. Nie ma drugiego takiego projektu.”

Something Else Reviews

Polscy fani znają jazzmana i perkusistę Seana Noonana przede wszystkim z grupy The Hub, z którą koncertował u nas z powodzeniem, a nawet wydawał tu płyty. W twórczości gwiazd brooklyńskiej sceny undergroundowej można dosłuchać się silnych wpływów zarówno eksperymentalnego jazzu, jak i muzyki współczesnej, hip-hopu, rocka i metalu.

I Feel the Clouds – POSŁUCHAJ

Eksperymentalny jazz zagrany z hardcorową mocą wciąga, a mnogość inspiracji i nieposkromione improwizacje zadziwiają dziką finezją. Nie brakuje momentów tanecznych, są chwile wyciszenia. To muzyka nie tylko dla fanów nowoczesnego, nieznającego barier jazzu. Znajdą tu coś dla siebie fani punka, prog-rocka, psychodelii i world music (od Afryki po Irlandię), a także wszyscy zainteresowani muzycznym poszukiwaniem i postmodernistyczną, multikulturową kombinacją rytmów, melodii, brzmień i inspiracji – tak charakterystyczną dla kosmopolitycznej sceny Nowego Jorku.

Noonan wydał 14 płyt, nagrywając je z towarzyszeniem tak wybitnych muzyków jak gitarzysta Marc Ribot, znany ze współpracy z Ornette Colemanem, basista Jamaaladeen Tacuma, gitarzysta Abdoulaye Diabate (m.in. grupa Salifa Keity) i Susan McKeown z Klezmatics.

Koncerty Sean Noonana to wielka energia, godna podziwu technika instrumentalna i działające na publiczność poczucie humoru.

W Suwałkach Sean Noonan zagra z Kwartetem Smyczkowym w składzie:
Adam Roszkowski – skrzypce
Maciej Afanasjew – skrzypce
Magdalena Małecka – altówka
Jan Roszkowski – wiolonczela

„A Gambler’s Hand”

To nie ściana dźwięku i hałasu- to muzyczne i teatralne przedstawienie. A Gambler’s Hand na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję.
Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej–z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn.

Już samo połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Seana delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki.

Kim zaś jest tytułowy Gambler? I dlaczego pewnego dnia zostaje uwięziony w ścianie? O tym opowie sam Noonan wcielając się podczas koncertu w rolę narratora. Bowiem to właśnie Sean Noonan, jest autorem tej absurdalnej i groteskowej opowieści o irlandzkim hazardziście.

ONI ZAGRAJĄ W KONCERCIE „A GAMBLER’S HAND”

Sean Noonan – nowojorski perkusista, kompozytor, aranżer, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Polscy fani znają jazzmana Seana Noonana z grupy Brewed by Noon oraz The Hub, z którą koncertował u nas z powodzeniem, a nawet wydawał płyty. W twórczości Seana, gwiazdy brooklyńskiej sceny undergroundowej można dosłuchać się silnych wpływów zarówno eksperymentalnego jazzu, jak i muzyki współczesnej, hip-hopu, rocka i metalu. Eksperymentalny jazz zagrany z hardcore’ową mocą wciąga, a mnogość inspiracji i nieposkromione improwizacje zadziwiają dziką finezją. Choć nie brakuje w nich momentów tanecznych, są również chwile wyciszenia. Muzyka Seana przemawia nie tylko do fanów nowoczesnego, nieznającego barier jazzu. Znajdą tu coś dla siebie fani punka, prog-rocka, psychodelii i world music (od Afryki po Irlandię), a także wszyscy zainteresowani ciągłym muzycznym poszukiwaniem i postmodernistyczną, multikulturową kombinacją rytmów, melodii, brzmień i inspiracji – tak charakterystyczną dla kosmopolitycznej sceny Nowego Jorku. Noonan wydał 17 płyt, nagrywając je z towarzyszeniem tak wybitnych muzyków jak: gitarzysta Marc Ribot, znany ze współpracy z Ornette Colemanem, basista Jamaaladeen Tacuma, gitarzysta Abdoulaye Diabate (m. in. grupa Salifa Keity) i Susan McKeown z Klezmatics. Współpracował również z takimi artstami jak: Jason Hwang, Kirk Knuffke, Mat Maneri, czy Momenta Quartet. Koncerty Seana Noonana to wielka energia, godna podziwu technika instrumentalna i działające na publiczność poczucie humoru.

Sean Noonan zaprosił do współpracy czterech polskich muzyków z bogatym, międzynarodowym dorobkiem artystycznym; muzyków różnorodnych i niezależnych, wyłamujących się z kanonu muzyki klasycznej, a także prowadzących liczne autorskie projekty muzyczne.  Muzycy towarzyszyć będą Seanowi podczas trasy koncertowej promującej album Gambler’s Hand.

Adam Roszkowski – skrzypek, kameralista. Absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie oraz Konserwatorium Królewskiego w Brukseli, które ukończył z wyróżnieniem (grande distinction). Studiował skrzypce pod kierunkiem prof. Adama Korniszewskiego i prof. Tadeusza Gadziny oraz dyrygenturę w klasie prof. Ronalda Zollmana. Uczestnik i laureat licznych konkursów muzycznych, w tym m.in.: dwukrotny laureat stypendium zagranicznego rządu Belgii w latach 2005 i 2006. Adam Roszkowski jest dyrektorem artystycznym i twórcą Klasik Mjuzik Festiwal. Jest także wiceprezesem fundacji ART-S.O.S., wspierającej młodych artystów oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej BruSolistes w Brukseli. Amerykański kompozytor David Noon zadedykował sonatę na skrzypce i wiolonczelę duetowi Adamowi i Janowi Roszkowskim. Z pasją oddaje się również muzyce jazzowej i improwizowanej. Współpracuje z muzykami sceny alternatywnej z Nowego Jorku – Sean Noonan i Alexis Marcello.

Maciej Afanasjew– skrzypek, kompozytor i pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie skrzypiec jazzowych oraz aranżacji i kompozycji. Był także stypendystą Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Jest pedagogiem wykładającym na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Jako skrzypek, współpracował z czołówką polskich muzyków jazzowych (m.in. K. Herdzin, C. Konrad, J. Główczewski, P. Biskupski, K. Szymanowski), występując w całej Europie i Chinach. Jest członkiem i założycielem zespołów Maciej Afanasjew Quartet, De Pasion, ThePlodders, Kanaanczy Play&Pray.  Jest także cenionym aranżerem oraz autorem muzyki do musicali oraz przedstawień teatralnych. Pisze muzykę dla wielu big bandów współpracujących z cenionymi artystami (m.in. Krystyna Prońko, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki), a jego kompozycje grane były m.in. w Carnegie Hall podczas The New York Wind Band Festival.

Magdalena Małecka-Wippich – altowiolistka, kameralistka, wykształcona muzycznie i literacko. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny  im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005), jest również absolwentką krakowskiego Konserwatorium im. W. Lutosławskiego (2004, specjalność: muzyka barokowa), Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008) oraz pierwszej w Polsce Szkoły „Laboratorium Dramatu“ w Warszawie (2010). Artystka zainicjowała w 2004 roku powstanie Opium String Quartet z którym nagrała trzy albumy  i otrzymała nominację Polskiej Akademii Fonograficznej do nagrody Fryderyk 2010 za debiut płytowy. Artystka ma także na swoim koncie nagrania dla takich wytwórni fonograficznych, jak: CD Accord, Dux, Albany Records U.S.,  Raum Klang, Acte Prealable. Magdalena występowała jako kameralistka we wszystkich krajach europejskich a także w Chinach, Kanadzie i USA.

Jan Roszkowski – wiolonczelista, kompozytor, obecnie działający w Stanach Zjednoczonych. Regularnie występuje ze swoim bratem Adamem Roszkowskim (skrzypce). Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Michalika. W tych latach był laureatem Makroregionalnych Przesłuchań Wiolonczelowych w Elblągu, 3 nagrody na XXVII Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych we Wrocławiu oraz 1 nagrody na Warszawskim Konkursie Kameralnym w Warszawie. Odbiorca stypendiów Hans & Klara Bauer oraz Fulbrighta. W maju 2012 roku uzyskał dyplom magistra sztuki w Manhattan School of Music, gdzie studiował wiolonczelę z Davidem Geberem, improwizację jazzową z Joan Stiles oraz kompozycję z Markiem Stambaughem. Jan Roszkowski dokonał również wielu nagrań m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, Radia BIS, oraz takich wytwórni fonograficznych jak  Dux i Kayax.

Patronami medialnymi koncertu Seana Noonana z Kwartetem Smyczkowym – „A Gambler’s Hand” są:

niebywaletvsdwutygodnik

Koncert  „A Gambler’s Hand”  wspiera AMBASADA STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI

flag_with_text_Warsaw_PLPage_1

Kategoria: Archiwum