Zawładnęła scenami i listami przebojów. Sylwia Grzeszczak zaśpiewa w Suwałkach

Zachwyca głosem i scenicznym wdziękiem, a każda jej nowa piosenka podbija serca słuchaczy, stając się hitem. Sylwia Grzeszczak zaczynała w programie dla dzieci „Od przedszkola do Opola”. Teraz to już uznana i uwielbiana artystka, której „Małe rzeczy”, „Tamtą dziewczynę” i „Sny o przyszłości” nuci całą Polska…

Sobota, 5.08.2017, godz. 19:00

scena na ul. Kościuszki przy parku Konstytucji 3 Maja
wstęp wolny |
po koncercie Sylwii Grzeszczak i zespołu Enej, około 22:00, odbędzie się pokaz sztucznych ogni

Sylwia Grzeszczak. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Słynąca z niezwykłego głosu oraz umiejętności gry na pianinie, których połączenie z wielką gracją i niebywałą łatwością przekuwa w kolejne hity.

Swoje pierwsze kroki na scenie stawiała już w wieku pięciu lat. Zadebiutowała w programie „Od przedszkola do Opola”, gdzie wykonała piosenkę z repertuaru Krzysztofa Krawczyka „Byle było tak”. Krótko po tym Sylwia rozpoczęła naukę na pianinie, którą kontynuowała w kolejnych szkołach muzycznych, a zakończyła dyplomem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu.

Pierwszym istotnym przełomem w karierze Sylwii był rok 2004, kiedy zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu Drzwi do kariery. Zaledwie rok później otrzymała główną nagrodę w konkursie poezji śpiewanej za skomponowanie muzyki do wiersza Ernesta Brylla. W 2006 roku nagrała trzy piosenki na płytę „Adsum” grupy Ascetoholix: „Tak wyszło”, „Afrodyzjak” oraz „Chodź ze mną”. Ta kooperacja zaowocowała niezwykle ważną w dalszej karierze Sylwii współpracą z jednym z członków wspomnianego zespołu – Liberem, z którym w 2008 roku wydała swój debiutancki album „Ona i On”. Znajdujące się na krążku „Co z nami będzie?”, „Mijamy się” oraz „Nowe szanse” błyskawicznie podbiły serca publiczności, wspinając się na szczyty list przebojów najważniejszych rozgłośni radiowych w kraju, takich jak RMF FM, Radio ZET czy Radio Eska.

Po ogromnym sukcesie debiutanckiego krążka przyszedł czas na przełomowy w karierze Sylwii rok, gdy światło dzienne ujrzał jej pierwszy solowy singiel, „Małe rzeczy”. Utwór szybko stał się niekwestionowanym hitem lata 2011. W niecały miesiąc po premierze utwór „Małe rzeczy” był pierwszą polską piosenką na liście Hit Lata 2011 stacji VIVA Polska, a przez kolejne osiem tygodni z rzędu – najczęściej granym utworem w polskich stacjach radiowych. W tym samym roku artystka otrzymała również wyróżnienie dla najlepszego utworu podczas koncertu Lato ZET i Dwójki.

Nie osiadając na laurach 16 lipca 2011 roku Sylwia wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, gdzie wykonaniem utworu „Za Toboj” zajęła trzecie miejsce, zdobywając tym samym Brązowy Samowar.

W sierpniu 2011 światło dzienne ujrzał drugi solowy singiel Sylwii, zatytułowany „Sen o przyszłości”. Singiel szybko powielił sukces „Małych rzeczy”, opanowując kolejne listy przebojów największych stacji radiowych. Już 13 września piosenka zadebiutowała na dwudziestym miejscu POPlisty RMF FM, by po zaledwie trzech dniach dotrzeć na szczyt zestawienia. Sylwia szybko stała się najczęściej wyszukiwaną osobą w Google w Polsce, a teledysk do utworu „Sen o przyszłości” zagwarantował artystce pierwszą w historii Polski wygraną w 36 edycji międzynarodowego konkursu World Music Trophy.

11 października ukazała się druga płyta studyjna Sylwii „Sen o przyszłości”, która szybko znalazła się na pierwszym miejscu listy OLiS. Płyta w niecałe 2 tygodnie od premiery uzyskała status platynowej. Jeszcze w tym samym roku album został nominowany w otwartym plebiscycie RMF ON, wygrywając między innymi z albumem „21” Adele.

Wraz z ukazaniem się trzeciego singla z płyty – „Karuzeli” – album „Sen o przyszłości” osiągnął status dwukrotnie platynowej płyty już w pierwszym kwartale 2012 roku. W kwietniu, podczas gali wręczenia Fryderyków, Sylwia otrzymała nagrodę specjalną od Nielsen Music za najczęściej grany utwór w radiu („Małe rzeczy”).

Rok później, w 2013 roku, odbyła się premiera nowego singla artystki pt. „Flirt”, który był zapowiedzią trzeciego krążka, zatytułowanego „Komponując siebie”. W tym samym roku Sylwia wystąpiła podczas koncertu „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy w Sopocie, została uhonorowana SuperNagrodą podczas Superjedynek na jubileuszowym 50 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a podczas gali Eska Music Awards odebrała nagrodę dla Najlepszej Artystki. W trakcie koncertu „5 lat z Muzodajnią. Największe przeboje lata”, podczas drugiego dnia Sopot Top of the Top Festival 2013, Sylwia odebrała złotą płytę za album „Komponując siebie” oraz otrzymała nagrodę specjalną za singel „Małe rzeczy”, który w serwisie Muzodajnia.pl sprzedał się w liczbie większej niż jakikolwiek inny utwór w historii istnienia tej platformy. Krótko po tym odbyła się radiowa premiera trzeciego singla promującego wydawnictwo „Komponując siebie” – „Księżniczka”.

Kolejny rok był równie obfitym w nagrody okresem kariery Sylwii, a rozpoczął się od nominacji do nagrody Wiktory w kategorii Gwiazda Piosenki. Wkrótce artystka otrzymała też trzy nominacje do Superjedynek, w kategoriach SuperArtystka, SuperAlbum oraz SuperPrzebój. W maju wystąpiła na koncercie „TOP” w ramach festiwalu TOPTrendy zorganizowanym dla artystów z największą ilością sprzedanych płyt w Polsce. Nie było to jedyne wyróżnienie tego festiwalu – dzień później wokalistka odebrała nagrodę za Największy Przebój Lata ze swoim utworem „Księżniczka”. Jeszcze w lipcu album „Komponując siebie” pokrył się podwójną platyną. W sierpniu podczas gali Eska Music Awards odebrała siódmą w swojej karierze statuetkę Eska Music Awards, pobijając tym samym rekord w ilości wygranych statuetek. Niecały rok później, Sylwia zajęła dwunaste miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia oraz otrzymała Telekamerę „Tele Tygodnia” w kategorii Muzyka.

W 2016 roku, podczas gdy dwie poprzednie płyty Sylwii pokryły się potrójną platyną, artystka pracowała nad kolejnym studyjnym albumem. W sierpniu wystąpiła na gali Eska Music Awards 2016, gdzie zaśpiewała premierowy utwór ze swojego najnowszego krążka – „Tamta dziewczyna”. Podczas wydarzenia otrzymała dwie statuetki w kategoriach Najlepsza Artystka i Eska TV Award – Najlepsze Video za „Tamtą dziewczynę”. W listopadzie ukazał się jej czwarty album studyjny, zatytułowany „Tamta dziewczyna”. Niecały miesiąc po premierze płyta uzyskała status platynowej. W marcu 2017 roku singiel “Tamta dziewczyna” osiągnął status podwójnego diamentu.

Kategoria: Archiwum